Irácký fascikl kritiky neuspokojil

  • 150
Inspektoři OSN našli v irácké zprávě o zbraních jen několik nových faktů. Se svými závěry seznámili Radu bezpečnosti. Většina nových poznatků se podle nich zabývá nevojenskými aktivitami. "Irák promarnil šanci k vyjasnění situace," zopakoval po jednání šéf inspektorů Hans Blix. Podle amerického ministra zahraničí Irák zprávou porušuje rezoluci OSN. Pokud bude Bagdád nadále lhát, nepůjde krizi vyřešit mírově, prohlásil Colin Powell.

"Irácká deklarace možná mluví jazykem rezoluce, ale v ničem neodpovídá jejím požadavkům," varoval Powell na tiskové konferenci ve Washingtonu. Zpráva podle něj obsahuje "převařené" informace z předchozích raportů.

Pochybnosti o úplnosti zprávy vyslovili na uzavřeném zasedání Rady bezpečnosti šéf inspektorů Blix i velvyslanci USA, Velké Británie a Francie. Britský ministr zahraničí Straw nicméně zdůraznil, že válka není nevyhnutelná.

Ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej novinářům řekl, že Iráčané musejí poskytnout více důkazů, aby se zbavili podezření za zatajování zakázaných zbraní.

Ostrá slova volil velvyslanec USA při OSN John Negroponte: "Irák ztratil poslední příležitost splnit své povinnosti v otázce odzbrojení." Hluboké rozčarování vyjádřil i jeho britský protějšek Jeremy Greenstock.

Napjatou atmosféru ve čtvrtek mírnil irácký viceprezident Táhá Jasín Ramadán. Přislíbil, že Bagdád poskytne veškeré doplňující informace. "Chtěl bych ujistit, že zpráva je úplná," řekl spolupracovník prezidenta Husajna francouzskému rozhlasu.

Ramadán zopakoval, že Irák nemá žádné zbraně hromadného ničení a svou dobrou vůli spolupracovat dokázal přijetím inspektorů, jejichž práce probíhá bez problémů.

Zprávu kritizoval šéf inspektorů
"Ve zprávě chybějí důkazy, že Irák skutečně zničil zbraně, především chemické, které byly vedeny v jeho držení, když inspektoři museli opustit Irák v prosinci roku 1998," řekl Blix před svým vystoupením v OSN.

Šéf zbrojních inspektorů ujistil, že spolupráce Iráku s inspektory od jejich návratu do země koncem listopadu je dobrá. Na otázku, jak hodnotí úroveň spolupráce Bagdádu v případě své zprávy, však odpověděl vyhýbavě. Přesto stále věří, že se mu dalšími kontakty s Iráčany podaří zprávu upřesnit.

Hans Blix předstoupil před Radu bezpečnosti OSN v New Yorku v 16:30 SEČ společně s Muhammadem Baradejem, ředitelem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

"Irácká zpráva neobsahuje žádné podstatné rozdíly oproti předchozím deklaracím," oznámila základní sdělení šéfa MAAE radě agentura AP s odvoláním na získanou kopii Baradejových poznámek.

Oba poprvé shrnují obsáhlý dokument, který si Rada bezpečnosti OSN vyžádala od Bagdádu s tím, že má obsahovat veškeré a pravdivé informace o všech případných programech vývoje, výroby a skladování zbraní hromadného ničení.

Zasedání bojkotuje Sýrie
Zasedání o irácké zprávě se rozhodla bojkotovat Sýrie. Nelíbí se jí, že dostala pouze její cenzurovanou verzi. Ve středu zkrácený dokument OSN vrátila s tím, že požaduje verzi úplnou. Tu dostalo jen pět stálých členů rady.

"Sýrie oznamuje, že se nebude podílet na závěrech, které budou přijaty v Radě bezpečnosti OSN, protože neviděla úplnou verzi irácké zprávy," uvedla syrská agentura SANA.

Stálí členové měli zprávu asi o deset dní déle než zbývajících deset zemí. Rozhodli také, že z ní budou vypuštěny pasáže využitelné pro vývoj zbraní hromadného ničení a jména společností, jež dodávaly Bagdádu citlivá zařízení.

Iráckou zprávu zhodnotí i Washington
Jen několik hodin po začátku hodnocení irácké zprávy v OSN plánuje tiskovou koferenci, na níž zhodnotí iráckou zprávu, americký ministr zahraničí Colin Powell.

"To, co jsme zatím v iráckém prohlášení viděli, nepovzbuzuje k domněnce, že Iráčané pochopili poselství, ani že spolupracují," řekl už ve středu Powell.

Podle Washingtonu Irák propásl poslední příležitost přiznat skutečný stav svých zbraní hromadného ničení. "Byla to Saddámova poslední šance," řekl mluvčí Bílého domu Ari Fleischer, který nicméně přislíbil, že USA budou postupovat uvážlivě a s rozmyslem.

Bush zahájí diplomatické úsilí
Prezident George Bush se v pátek setká s představiteli OSN, Evropské unie a Ruska, s nimiž bude ve Washingtonu jednat o řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

Tento týden Bush hodlá zahájit i další diplomatické úsilí. V Radě bezpečnosti OSN chce získat podporu pro americký názor, že Irák nepřiznal své zbraně hromadného ničení. Chce rovněž prosadit ještě přísnější zbrojní inspekce.

USA tvrdí, že hodlají zůstat součástí procesu OSN. Podle Powella mají Blix a Baradej čas na dokončení analýzy irácké zprávy do 27. ledna. Toto datum stále umožňuje americké administrativě vést zimní útok na Irák.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video