Irácký diplomat to má v Itálii těžké

  • 21
Pracovat jako irácký diplomat v některé západní zemi znamená v podstatě vést posledních 12 let velmi osamělý život - zejména poté, co se Irák dostal po první prohrané válce v Perském zálivu do mezinárodní izolace.

Pro některé irácké diplomaty se život může stát ještě osamělejší, píše agentura Reuters o osudu Faríse Šúkera, který slouží jako chargé d'affaires na irácké misi v Římě.

Šúker přišel v neděli o polovinu svých zaměstnanců, když italské úřady vypověděly ze země čtyři pracovníky irácké zájmové sekce při súdánském velvyslanectví v Římě. Odchodu těchto pracovníků předcházela žádost Washingtonu.

"Teď musíme stejnou práci zastat jen v pěti lidech," konstatuje diplomat při rozhovoru, který se odehrává v místnosti vyzdobené rozměrnou iráckou vlajkou a černobílým portrétem usmívajícího se iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Snímek vypadá, jako by byl pořízen nejméně před deseti lety.

Ze stěn se odlupují papírové tapety, koberce jsou ošoupané a 49letý Šúker teď musí naprosto sám razítkovat cestovní doklady, a dokonce si i sám psát na stroji některé dopisy, což předtím bylo povinností úplně jiných lidí.

Už před vypuknutím nynější války bylo velmi obtížné narazit v římských diplomatických kruzích na nějakého iráckého diplomata. A teď, když už je válečná mašinérie v plném běhu, je to skoro nemožné.

"Když dostanu pozvání na recepci nebo něco podobného, musím jet vlastním automobilem a nenajdu místo na parkování. Člověk naráží na spoustu drobných nepříjemností," říká.

Iráčtí diplomaté jsou špioni, tvrdí USA  Washington se obrátil na šest desítek zemí s žádostí, aby ze svého území vypověděly irácké  diplomaty, protože podle Spojených států provádějí špionáž. Ministerstvo zahraničí USA zdůraznilo, že iráčtí diplomaté znamenají nebezpečí pro americký personál, ať jsou kdekoli.

Některé země jako Itálie, Maďarsko, Česká republika, Řecko, Filipíny, Švédsko, Austrálie a Rumunsko irácké diplomaty skutečně vypověděly. Jiné - včetně Francie a Nizozemska - americký požadavek odmítly.

Nynější italská pravicová vláda, která je silně proamerická, na požadavek Washingtonu přistoupila navzdory silné levicové opozici. Operovala přitom tvrzením, že vypovězení diplomaté znamenali ohrožení bezpečnosti země.

Šúker tvrdí, že je naprosto loajální civilní úředník a že žádnou hrozbu pro nikoho neznamená. Staví se přitom na obranu muže, kterého Američané chtějí živého či mrtvého.

"Saddám žádná hrozba není. Náš prezident žádné ohrožení neznamená," prohlašuje. Dodává, že by ho vůbec nepřekvapilo, kdyby se italské úřady rozhodly uzavřít i zbytek irácké diplomatické mise.

"Čekám, že mě brzy vypoví také. Je to na nich..., ale nám to radost nedělá. Takové věci by se teď neměly stávat. My chceme mít s Itálií dobré vztahy," ujišťuje.

Přípravy na odjezd
Připouští, že si už preventivně spakoval některé své věci a dětem řekl, že musí být psychicky připraveny rychle opustit zemi, kdyby přišel nějaký telefonát. "Moji bratři, mí příbuzní, všichni tam bojují proti této agresi," říká klidně.

"Osud mé rodiny je spjat s Irákem. Je to naše vlast, je to naše země. Možná přijdu o své zaměstnání, to je v pořádku. Z návratu domů ale strach nemám," ujišťuje diplomat.

,

Video