Irácké zakázané zbraně jsou zatím papírové

  • 153
Saddám Husajn padl kvůli zbraním hromadného ničení. Američtí experti v Iráku zatím žádné nenašli. Objevili však dokumenty, které se o zakázaných zbraních a programu jejich vývoje zmiňují. Dokázat jejich existenci si vyžádá delší čas, řekli vrchní vyšetřovatelé při senátním slyšení.

Před americké senátory z obranného a zpravodajského výboru předstoupili Keith Dayton, šéf skupiny Pentagonu pro hledání chemických, biologických a jaderných zbraní v Iráku, a David Kay, zvláštní poradce CIA pověřený strategií při pátrání po zakázaných zbraních.

Kay a Dayton při jednání za zavřenými dveřmi připustili, že se od červnového zahájení intenzivního pátrání nenašly žádné zakázané zbraně, a to přesto, že odborníci hovořili se špičkovými iráckými vědci, uvedla agentura Reuters s odvoláním na americké vládní zdroje.

Američtí vyšetřovatelé však našli dokumenty, které podle nich jasně hovoří o někdejším vývoji zakázaných zbraní. "V hledání zbraní hromadného ničení se výrazně pokročilo," tvrdí.

Shromáždit všechny nezvratné důkazy si podle expertů vyžádá více času. "Irácké zbrojní programy byly vyvíjeny dvacet pět let a zaměstnávaly desetitisíce osob, které usilovaly o jejich utajení," vysvětlil Kay, který býval zbrojním inspektorem OSN v Iráku.

Republikánský senátor John Warner, který předsedá senátnímu obrannému výboru, prohlásil, že Američané a svět musejí prokázat trpělivost. Nedají se podle něj v dohledné době očekávat žádná převratná odhalení.

Republikánská vláda George Bushe zahájila v březnu válku proti Iráku s tvrzením, že tato země představuje aktuální hrozbu, protože vlastní velké množství zbraní hromadného ničení. Žádné takové zbraně však od dubnového svržení Saddáma Husajna nebyly nalezeny.

Americký senátor a demokratický kandidát pro prezidentské volby v roce 2004 Bob Graham vyjádřil naději, že se zbraně najdou, a varoval před následky případného neúspěchu pátrání po nich.

"Pokud nenajdeme zbraně hromadného ničení a nezjistíme, že byly připraveny k okamžitému použití, věrohodnost vlády USA v zahraničí i doma bude vážně poškozena," řekl Graham.

Stejný boj o svou věrohodnost svádí také britská vláda Tonyho Blaira, která se stejnou argumentací Spojené státy podpořila a bojovala po jejich boku.

, ,

Video