Irácká zpráva pro OSN vyvolala rozepři

  • 18
OSN označila za nešťastné vydání originálu zprávy o iráckých zbraních do rukou USA. Byla tak porušena dohoda, podle níž neměl mít k dokumentu nikdo přednostní přístup. První předběžná bilance obsahu zprávy bude hotova podle inspektorů, kteří v Iráku zahájili třetí týden zbrojních kontrol, příští týden.

Zpráva dorazila do sídla OSN v New Yorku v neděli večer. Ihned si ji vyzvedli zmocněnci americké vlády, aby ji za přísných bezpečnostních opatření okopírovali pro další stálé členy Rady bezpečnosti OSN.

"Převzali jsme jediný originál zprávy v souladu s rozhodnutím rady. Převzetí se odehrálo v souladu s nejnovější rezolucí o Iráku," tvrdí mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip Reeker.

Rada bezpečnosti OSN však Spojené státy kritizuje. Podle diplomatů je nemožné, aby předseda, kolumbijský velvyslanec Alfonso Valdivieso, vydal dokument pouze Američanům, aniž by to rada schválila.

"Bylo to nešťastné a doufám, že se to nebude opakovat. Ale měl bych říci těm, kteří si myslí, že USA hýbají OSN, aby se podívali o osm týdnů zpět, když jsme tuto záležitost diskutovali a Washington byl frustrován, že věci nejdou dostatečně rychle," podotkl generální tajemník OSN Kofi Annan.

Inspektoři chystají první bilanci
První hodnocení zprávy bude k dispozici ve čtvrtek 19. prosince poté, co v pondělí vznikne pracovní verze bilance. Termín oznámil šéf odzbrojovacího týmu Hans Blix. "Bude to hodnocení velmi, velmi předběžné," podotkl.

Dokument čítá 12 tisíc stránek včetně pěti set v arabštině. Nyní prochází cenzurou, spočívající v odstranění všeho, co by mohlo sloužit jako návod k výrobě jaderných zbraní. "Tato verze bude k dispozici nestálým členům RB OSN nejpozději do deseti dnů," podotkl Alfonso Valdivieso.

Firmy mohou vyvolat blamáž
Podle některých diplomatů si však USA, Velká Británie, Francie, Čína a Rusko chtějí zjistit, zda jejich firmy nebyly mezi dodavateli iráckých vojenských programů, aby se vyhnuli veřejné blamáži z porušování hospodářských sankcí vůči Bagdádu.

Z mezinárodněprávního hlediska se rozsah sankcí měnil, a to od úplné blokády až po nynější režim výměny potravin za ropu. OSN vydává seznam zboží, které se do Iráku nesmí vyvážet, ale protože se seznam aktualizuje, mohly některé společnosti vyvézt dříve to, co později bylo zakázáno.

Hledají USA záminku?
Irák označil americký postup s přebráním prohlášení za vydírání. Arabské země varovaly USA před unáhlenými soudy ohledně iráckého dokumentu. Spolu s vydáním zprávy totiž Bagdád prohlásil, že nevlastní zbraně hromadného ničení ani balistické rakety.

Washington obviňuje Irák ze lži s odkazem na zdroje zpravodajských služeb. Podle amerického tisku iráckou zprávu nejspíš posuzuje zpravodajská služba CIA a porovnává ji se svými údaji. Mnozí komentátoři se obávají, že USA hledají záminku k útoku za porušení rezoluce RB OSN, která vyžaduje pravdivé informace.

Inspektoři pokračují v kontrolách
Zbrojní inspektoři OSN zahájili v Iráku třetí týden inspekcí. Do země přijelo pátrat po zakázaných zbraních hromadného ničení dalších 28 inspektorů - jejich celkový počet tak dosáhl sedmdesáti.

Experti nově navštívili například laboratoř v Tarmíji, kterou Londýn obvinil z výroby chemických zbraní. Opětovně zavítali i do komplexu Karamá v průmyslové čtvrti Vaziríja u Bagdádu, kde byl v minulosti vyvíjen naváděcí systém raket Al-Husajn.

Cílem inspektorů byl také objekt, neuvedený na listině podezřelých míst. Budovu zmínil Bagdád ve své zprávě předané o víkendu OSN. Jde o zděnou budovu bez oken patřící ke komplexu Karamá. U vchodu je napsáno "Strategický sklad".

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video