Irácký policista asistuje při akci amerických jednotek v Iráku

Irácký policista asistuje při akci amerických jednotek v Iráku | foto: AP

Irácká vláda zaměstnává na padesát tisíc někdejších sunnitských povstalců

  • 0
Irácká vláda už zaměstnala téměř padesát tisíc Synů Iráku, bývalých sunnitských povstalců, kteří přešli na druhou stranu barikády a pomohli americkým silám v boji s teroristickou sítí Al-Kajda. Uvedl to šéf iráckého Výboru pro usmíření. Snažil se tak argumentovat proti obvinění, že v šíity ovládané zemi jsou sunnité přehlíženi.

Zapojení sunnitských povstalců, kteří tvořili hnutí známé též jako Sahwa čili Procitnutí, do práce na úřadech a v pouličních hlídkách bylo podle agentury Reuters bodem obratu v sektářské válce, při níž po pádu Saddámova režimu v roce 2003 zahynuly desítky tisíc lidí.

Mnoho členů Procitnutí bylo mezi povstalci napojenými na Al-Kajdu. Poté však "změnili dres", mimo jiné i kvůli platu zhruba 300 dolarů měsíčně, který jim začali dávat Američané. Odpovědnost za výplaty a jejich integraci do iráckých sil převzaly v říjnu 2008 irácké úřady.

Začlenění sunnitských bojovníků do irácké armády, policejních sil a na ministerstva je považováno za klíčový test pro premiéra Núrího Málikího a jeho vládu vedenou šíity. Zvýšení bezpečnosti a pokrok v národním usmíření je hlavní zbraní Málikího v jeho kampani před parlamentními volbami 7. března.

Šéf Komise pro usmíření Mohhamed Salman uvedl, že vláda zapojila z 96 tisíc členů Sahwy zhruba 15 tisíc někdejších povstalců do bezpečnostních sil a dalších 33 tisíc do vládních úřadů. "Myslím, že do půlky roku 2010 budou všichni členové této skupiny mít práci a začnou profesionální kariéru," řekl na tiskové konferenci v Bagdádu.

Iráčtí policisté na přehlídce

Iráčtí policisté na přehlídce

Nové pozice budou obsazeny někdejšími povstalci i přesto, že kvůli problémům s financováním rozpočtu žádná další místa pro ostatní Iráčany nevzniknou.

Zpravodajský server FoxNews.com připomněl, že Pentagon minulý rok varoval, že pomalý postup integrace členů hnutí Sahwa může torpédovat irácké bezpečnostní plány.

Celkově násilí v Iráku v posledním roce výrazně pokleslo, ale ozbrojencům se podařilo provést několik mimořádně krvavých atentátů v Bagdádu a na dalších místech. Strach z útoků tak mezi lidmi trvá. Američané přitom vědí, že bezpečnost v zemi je možnou slabinou jejich chystaného stahování ze země v letošním roce.

"S výplatami nejsou problémy, není to ani politický problém," uvedl Salman. Pro výplatu mezd byl pro letošní rok vytvořen speciální fond. "To ukazuje, že vláda to myslí vážně," dodal.

Sunnité před volbami zvyšují hlas: Jsme diskriminováni!

V rozjíždějící se kampani před březnovými volbami sunnitští Iráčané obviňují vládu, jíž dominují šíité, z dalšího zmenšování podílu sunnitů na správě země. Rozhořčeně přijali pondělní oznámení městské rady v převážně šíitském městě Nadžaf na jihu země, že z provincie budou během jediného dne vypovězeni všichni členové někdejší sunnitské strany Saddáma Husajna. Oznámení bylo podle všeho reakcí na sérii bombových útoků ve městě minulý týden.

Přestože nakonec rada své varování nesplnila, arabská média upozornila, že by se takové nařízení mohlo v budoucnu uplatňovat v celé zemi. Už teď jsou stovky sunnitských politiků vládou vyloučeny z voleb kvůli tomu, že byli kdysi napojeni na stranu Baas.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video