Agenti Blackwateru při výcviku.

Agenti Blackwateru při výcviku. | foto: Profimedia.cz

Irácká vláda ukončila licenci žoldnéřům z Blackwateru

  • 17
Irácká vláda ukončila spolupráci s americkou bezpečnostní firmou Blackwater, která v Iráku střeží diplomaty. Jako důvod uvedla přestřelku z roku 2007. Při ochraně americké diplomatické kolony tehdy žoldáci zabili čtrnáct Iráčanů.

"Písemné rozhodnutí o ukončení kontraktu už bylo doručeno americkému velvyslanectví a to si bude muset najít novou bezpečnostní agenturu," prohlásil mluvčí iráckého ministerstva vnitra Abdal Karím Chaláf. "Smlouva byla vypovězena kvůli nevhodnému a přehnanému použití síly touto ochrankou," dodal mluvčí.

Neprodloužení smlouvy je následkem incidentu ze 16. září 2007. Agenti Blackwateru tehdy doprovázeli v Bagdádu americký diplomatický konvoj a podle svědků začali bez příčiny střílet z kulometů a házet granáty mezi civilisty.

Na začátku prosince to potvrdili i vyšetřovatelé a pět členů ochranky obvinili ze zabití čtrnácti civilistů a z pokusu o zabití dalších dvaceti lidí. "Přinejmenším 34 neozbrojených civilistů, včetně žen a dětí, bylo zabito nebo zraněno těmito strážci Blackwateru," prohlásil tehdy vyšetřovatel Pat Rowan. - přečtěte si Vyšetřovatelé obžalovali členy americké ochranky za masakr v Iráku

Soud s agenty Blackwateru bude příští rok

Doposud přiznal vinu jen jeden z obžalovaných, ostatní trvají na nevině. Proces s nimi má začít 29. ledna příštího roku. V případě, že bude agentům dokázána vina, mohou být odsouzeni k deseti letům vězení za každou ze záměrně zabitých obětí.

Agenti firmy Blackwater v akci.

Agenti firmy Blackwater v akci.

Pokus o zabití se trestá sedmi lety a během procesu může být podle vyšetřovatelů vyměřen i třicetiletý verdikt za porušení pravidel o použití zbraně.

Blackwater je největší americká bezpečnostní agentura, která pracuje v Iráku. Jejím hlavním úkolem je střežit personál amerického velvyslanectví v Bagdádu a pyšní se tím, že během jejího působení nebyl žádný z diplomatů zabit ani zraněn. Incident ze září 2007 měl ale na svědomí značné ochlazení vztahů mezi Bagdádem a Washingtonem.

Kromě masakru, při kterém umírali nevinní civilisté, má ale Blackwater i další potíže. Firma byla v souvislosti s kontraktem v Iráku obviněna z finančních podvodů, použití nepřiměřené síly a obchodu se zbraněmi. Přesto s ní americká armáda obnovila kontrakt, jehož celková hodnota činí 1,2 miliardy dolarů. - přečtěte si USA nechaly žoldnéře z Blackwateru v Iráku, Bagdád se zlobí

Agenti ochranek už nemají v Iráku imunitu

Irácký premiér Núrí Málikí zatím bez úspěchu Spojené státy žádal, aby firmu z Iráku odvolaly. Do nové americko-irácké bezpečnostní dohody, která platí od 1. ledna, se ale Iráčanům podařilo prosadit, že se na zaměstnance zahraničních bezpečnostních firem v Iráku nevztahuje imunita před iráckým zákonem. Bagdád díky dohodě může také rozhodovat o tom, které firmy mohou v Iráku pracovat.

Nyní se podle listu Washington Post musí sejít americko-irácká komise, která by měla na základě bezpečnostní dohody určit nová pravidla pro soukromé bezpečnostní firmy, které budou v Iráku působit. Právě do té doby v zemi zřejmě setrvá i Blackwater.

V Iráku je nyní přes 140 tisíc amerických vojáků. V několika soukromých bezpečnostních agenturách tam působí sto tisíc lidí, z nichž někteří pracují jako strážci a další jako kuchaři nebo šoféři.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video