Irácká mise: proti jsou jen komunisté

  • 202
Polní nemocnice balí poslední materiál. V pátek by měla zamířit do irácké Basry. Ministr obrany Tvrdík nepochybuje, že sněmovna vyslání mise schválí. "Už napevno počítáme s tím, že nemocnice odletí 18. dubna večer." Proti misi se hlasitě ozývají jen komunisté.

"Naše stanovisko se nemění, budeme proti," řekl iDNES místopředseda KSČM Václav Exner.

Podle komunistů nemá nemocnice k pobytu na iráckém území mandát. Nepřesvědčilo je ani to, že premiér Špidla obdržel oficiální pozvání od dočasné správy jižního Iráku.

"Dovedu si představit, že to irácká strana napsala na českou objednávku. Každopádně, bereme to jako argument a budeme chtít pozvání vidět," dodává Exner.

Misi zaplatí Američané
Podle Exnera je chybou, že do oblasti vůbec čeští vojáci vyrážejí. "Nelíbí se nám ani to, že by cestu polní nemocnice měli hradit Američané," podotkl.

Ministr obrany už na páteční tiskové konferenci potvrdil, že česká nemocnice bude umístěna v jihoirácké Basře.

"Transport pro nás zabezpečí na objednávku ukrajinská společnosti. Plné hrazení nákladů provede americký partner," řekl Tvrdík.

On-line s velitelem polní nemocncie

Proti nejsou ani odpůrci války
Vyslání nemocnice s největší pravděpodobností podpoří i křídlo ČSSD, které bylo od začátku proti válce v Iráku.

"Nikdy jsme neřešili otázku, zda pomoci či ne. Šlo nám jen o to, jak a s kým se do obnovy Iráku zapojit," řekl iDNES předseda zahraničního výboru sněmovny, poslanec ČSSD Vladimír Laštůvka.

"Pokud budeme na místě komunikovat přímo s iráckými úřady, nebude v tom žádný problém. Byl bych ovšem rád, kdyby ten záchvat humanity, který se v Česku probudil v souvislosti s 'modní' válkou v Iráku, nepřešel. Stejnou pomoc jako Irák potřebují i další státy," dodává.

Poslanci budou jednat o misi až v pátek
Sněmovna rozhodne o misi nemocnice v pátek, tedy ve stejný den, kdy mají lékaři odjet.

Původně měli poslanci jednat o den dříve, ale premiér Vladimír Špidla spolu s ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou budou v Aténách, kde se podepisuje smlouva o přistoupení Česka k Evropské unii.

Prostějovští nemocnici hlídat nebudou
Původní plán počítal s tím, že 150členný tým nemocnice bude hlídat stovka vojáků elitního prostějovského komanda.

Místo stovky vojáků jednotky speciálních sil ale do Iráku odletí 30 čističek odpadních vod, řekl v pondělí na tiskové konferenci ministr Tvrdík.

Čističky podle něj zajistí obyvatelům Basry, kde by měla nemocnice působit, pitnou vodu. Snižující se bezpečnostní riziko v jižním Iráku podle Tvrdíka umožňuje nezapojit do jednotky vojenské specialisty. K ostraze tak budou muset stačit vojenští policisté.

S návrhem vyslat raději čističky vody než parašutisty souhlasí i Laštůvka. "Voda je teď v oblasti životně důležitá," potvrdil.

"Jsem v denním kontaktu s ministrem Tvrdíkem a podle našich zpráv se situace na jihu Iráku uklidňuje. Naše vojenské čističky jsou navíc velice výkonné. Dokážou vyčistit tisíce litrů za hodinu. Měli bychom je na místě nechat jako humanitární pomoc i v budoucnu," dodal Laštůvka.

ODS i ministr Tvrdík chtějí v parlamentu prosadit, aby s nemocnicí odjeli do Iráku i čeští chemici z Kuvajtu. Těch je i se slovenskou částí jednotky 460.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue