Irácká města teď ovládla anarchie

  • 64
Ulice dobytých iráckých měst nabízely v pátek hodně podobný obrázek - všude panovala nebývalá anarchie a rabování dostoupilo vrcholu. Mnohde je provázelo i násilí a tekla krev. Někteří pozorovatelé varovali, že americké jednotky mohou v Iráku čelit riskantnímu období déletrvajícího bezpečnostního vakua.

Stejné záběry davového běsnění nabízely v pátek televizní stanice z metropole Bagdádu, z Basry i z nově dobytých severních měst Kirkúku a Mosulu.

Davy Iráčanů včetně sotva desetiletých dětí využívaly čerstvě nabyté svobody k vyřizování osobních účtů a k bezuzdnému plenění a ničení.

Jejich terčem už nebyly jen budovy vládních úřadů jako v prvních dnech, ale všechny obchody, tržiště a také nemocnice.

Pracovníci humanitárních organizací, kterých je nyní v zemi nutně třeba, se proto obávali do měst vstupovat.

"Pochybuji, že v Bagdádu kvůli totální anarchii v ulicích vůbec ještě pracuje nějaká nemocnice," řekl agentuře Reuters mluvčí Mezinárodního výboru Červeného kříže. Americká armáda zatím odmítá změnit své muže na policisty a běsnění zarazit.

"Nemají k tomu dostatečné kapacity ani zkušenosti," řekl agentuře AP v Paříži bezpečnostní analytik Bruno Tertrais. "V dobytých městech stále není dostatečný počet spojeneckých vojáků. Navíc je patrná i určitá nechuť Američanů k provádění efektivní policejní mise."

Stále nezvladatelnější řádění vandalů podle očitých svědků výrazně zhoršilo bezpečnostní situaci v irácké metropoli. Jedna její vystrašená obyvatelka žádala zpravodaje agentury AP: "Řekněte Američanům, ať zastaví to vraždění a krádeže. Nemůžeme už dlouho žít s tím, jak jeden muslim okrádá druhého!"

Davy se vrhaly na všechno, co bylo po ruce, ve snaze urvat pro sebe co nejvíc. Ti nejradikálnější útočili i na rezidenční čtvrti a tržiště. Dav se vloupal do budov německého a údajně také slovenského velvyslanectví a rovněž do francouzského kulturního střediska.

Zpravodaj agentury Reuters viděl v pátek v Bagdádu mladého Iráčana střílet po řidiči dodávky. Mladík pak řidiče vytáhl ven a s autem odjel. Ozbrojené gangy prý také pročesávaly dětskou nemocnici ve čtvrti Mansúr a posléze ji vyrabovaly. Stejně jako Kindi, jedno z největších lékařských zařízení v metropoli.

Bagdádští obchodníci v obchodním domě Rasafí v pátek stříleli do rabujícího davu ze samopalů a zranili pětadvacet lidí. "Potřebujeme právo, a jestli nás nebudou bránit Američané, sáhneme po vlastních zbraních," křičel Bagdáďan Chasín Husajn.

Na plné obrátky se v pátek rozběhlo rabování také v severních městech Mosulu a Kirkúku. Tamní nemocnici ukradli všechny sanitky a zbytek majetku bránil personál vlastními těly.

"Mosul propadl do absolutního chaosu," stěžoval si zpravodaji agentury Reuters lékař Darfar Ibrahím Hasan. V Kirkúku se ve čtvrtek oslavoval pád Saddámova režimu, ale včera tam podobně jako v dalších městech naplno propukla anarchie.

"Kurdové odvezli dvě ze tří aut mého otce a viděl jsem, jak v nich jezdí po městě. Američané aspoň nebudou krást auta," řekl televizní stanici BBC jeden z obyvatelů Kirkúku. Narážel na fakt, že kurdští bojovníci začali v pátek obě velká města opouštět a střídaly je jednotky amerických speciálních sil, jež mají v ropných centrech zajistit bezpečnost.

Čím déle bude chaos trvat, tím hůře se bude zvládat. Zdá se, že si to začíná uvědomovat i americké velení. Důstojníci 7. námořní brigády prý už dostali rozkaz, aby se rabování v Bagdádu pokusili zabránit.

Brigáda zřejmě vyhlásí zákaz vycházení od setmění do úsvitu. Velitel Michael Belcher řekl, že prioritou jeho lidí je zajistit klíčové objekty, jako jsou zdroje elektřiny. Pak následuje zajištění humanitárních postů a teprve na třetím místě jsou obchody.

Zabránit loupení v Basře se snaží Britové, kteří mají s nepokoji, např. z Ulsteru, přece jen víc zkušeností než Američané. V pátek zastřelili při zásahu proti rabujícímu davu  pět vandalů.  


Video