Irácká krize spěje k prodloužení inspekcí

  • 600
Irácká krize spěje k prodloužení zbrojních inspekcí. Požádal o to v Radě bezpečnosti OSN šéf jaderných expertů Muhammad Baradej. Potřeba pokračovat v práci vyplynula i ze slov šéfa inspektorů Hanse Blixe, který zpochybnil důkazy USA proti Bagdádu. Další pátrání podporují i členové RB OSN.

Za prodloužení inspekcí se v rozpravě po zprávách inspektorů postavila Čína i Francie, podle níž pátrání přináší výsledky. Paříž navrhla, aby RB OSN vyslechla další zprávu 14. března.

Francouzský ministr zahraničí Dominique de Villepin nevyloučil, že iráckou krizi bude nutné nakonec vyřešit silou. "Její použití ale může ohrozit mezinárodní stabilitu a mělo by jít o poslední řešení," řekl de Villepin.

"Inspekce jdou hladce, Irák spolupracuje," soudí ruský ministr zahraničí Ivan Ivanov, podle něhož zatím krize nedospěla do situace vyžadující vojenský zásah.

Ke slovu se dostali i spojenci prosazují úder. Britský ministr zahraničí Jack Straw zdůraznil, že jen naprostá a okamžitá změna přístupu k plnění požadavků OSN umožní vyhnout se válce.

"Vstřícnost, kterou v otázce odzbrojení Irák slíbil světu, není dostatečná," prohlásil americký ministr zahraničí Colin Powell, podle něhož Bagdád zkouší na OSN různé triky.

"Saddám Husajn je nebezpečný, a proto bude tak jako tak odzrbojen, reagoval na novou zprávu inspektorů americký prezident George Bush.

Blix zpochybnil americké důkazy
Jako první předstoupil před RB OSN se svou zprávou šéf inspektorů v Iráku Hans Blix. Spolupráce s Bagdádem podle něj ideální není, přesto věří, že Irák lze odzbrojit i bez války.

ON-LINE:
Co řekli inspektoři?
Jaké jsou ohlasy?

Blix zpochybnil některé informace americké špionáže o údajném iráckém zbrojním programu, které nedávno radě předložil americký ministr zahraničí Colin Powell.

Podle inspektorů dva družicové snímky, které Powell předložil 5. února, nedokazují, že by Irák vyklízel ze zařízení zakázanou munici. Neexistují ani důkazy, že by Bagdád předem věděl, která místa inspektoři chtějí navštívit, tvrdí Blix.

Nic jsme nenašli, přizvukuje Baradej
Ke stejnému závěru jako Blixovi lidé dospěli také inspektoři jaderní. V RB OSN je zastupoval šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii OSN (MAAE) Muhammad Baradej, který hovořil po Blixovi.

Nenašli jsme žádné důkazy o případných jaderných zbraních v Iráku, ale mnohé otázky jsou stále předmětem vyšetřování, řekl Baradej.

V projevu k Radě bezpečnosti OSN vyzval Irák, aby plně a aktivně spolupracoval v zájmu urychlení procesu inspekcí. Těch by podle něj mělo být v Iráku více, stejně jako inspektorů.

Blixe s Baradejem si přišlo vyslechnout deset ministrů zahraničních věcí. Dalších pět členů rady zastupovali velvyslanci. Návrh nové rezoluce, ať už prosazující mír nebo úder, je očekáván příští týden.

Inspekce pojedou dál, tvrdí Berlín
Podle Německa by měli inspektoři pokračovat v pátrání po zbraních hromadného ničení. Berlín společně s Francií a Ruskem předloží mírové stanovisko ke krizi. USA stále prosazují úder.

Ministři zahraničí Německa, Francie a Ruska oznámili společné prohlášení. "Doufáme, že naše společná pozice získá dostatečnou většinu," uvedl německý kancléř Gerhard Schröder.

Americký prezident George Bush apeloval na OSN, že musí USA pomoci v konfrontaci s Irákem. "Až bude vše řečeno, doufám, že svobodné země OSN nedovolí, aby OSN vymizela v dějinách jako neúčinná, bezvýznamná, debatní společnost," uvedl Bush.

Před zasedáním: důležitý bude slovník
Slovník zprávy bude klíčem pro rozhodnutí členů Rady bezpečnosti OSN, zda podpořit válku nebo se spolehnout na diplomacii. "Očekáváme všehochuť," uvedl nejmenovaný představitel americké vlády.

"Měli by předat profesionální zprávu, v níž zváží každé slovo, aby se vyhnuli nebezpečným důsledkům. Nechceme dokument v náš prospěch, ale pravdu bez dodatků a zatajování," uvedl v úvodníku irácký vládní list As-Saura.

Očekávalo se, že Blix a Baradej vytknou Bagdádu nedostatečnou spolupráci. Ovšem zdrží se prohlášení, že Irák neplní rezoluce OSN o odzbrojení, míní diplomaté.

Jízdní řád partie o Irák

Pátek 14. února
16:15 SEČ
- Jednání Rady bezpečnosti OSN zahájil šéf inspektorů Hans Blix. Po něm promluvil ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej. Následují projevy ministrů zahraničí členských zemí RB OSN.

20:00 SEČ - Začíná uzavřená část jednání. Je to poprvé v historii OSN, co se konzultace za zavřenými dveřmi konají na úrovni ministrů. Dosud tomu tak bylo jen na úrovni velvyslanců při OSN. Očekává se, že potrvají hodinu, hodinu a půl. Mohou být obnovena v sobotu nebo ve středu - to už na úrovni velvyslanců.

Úterý 18. února - Otevřené zasedání Rady bezpečnosti, na němž se může přihlásit o slovo každá členská země OSN. Očekává se, že tady Británie a USA předloží návrh tvrdé rezoluce podporující užití síly.

Šéf MAAE ve čtvrtek prohlásil, že inspekce by měly pokračovat ještě několik měsíců. Blix, odpovědný za hledání chemických a biologických zbraní a raket, se podobného prohlášení vyvaroval.

"Jsme stále na půli cesty. Ale postupujeme kupředu a nevidím důvod inspekční proces nyní zastavovat," prohlásil Baradej, podle něhož válka zatím není nevyhnutelná.

Kdo pro mír, kdo pro úder
S prodloužením inspekcí a jejich trojnásobným posílením souhlasí i tři z pěti stálých členů RB OSN - Francie, Čína a Rusko. Mírové řešení krize zastává i únorový předseda rady Německo či Sýrie.

"Vzhledem ke všemu, co víme, se domnívám, že zpráva bude směřovat k prodloužení inspekcí," řekl německý ministr zahraničí Joschka Fischer před zasedáním RB OSN.

Další dva členové s právem veta USA a Británie, prosazující vojenské odzbrojení Iráku, hrají o čas. V Perském zálivu mají už desetitisíce vojáků.

Šéf zbrojních inspektorů OSN Hans Blix (vlevo) a ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammad Baradej na tiskové konferenci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video