Obyvatel severoiráckého Mosulu prochází okolo ohořelého automobilu patřícího...

Obyvatel severoiráckého Mosulu prochází okolo ohořelého automobilu patřícího armádě (13. června 2014). | foto: Reuters

Irácká armáda spustí do května ofenzivu na Mosul, zní z Pentagonu

  • 14
Irácká armáda se připravuje dobýt zpět město Mosul, které v červnu obsadili radikálové z Islámského státu (IS). Operace se zúčastní 20 - 25 tisíc vojáků a začne zřejmě v dubnu či květnu, uvedla s odvoláním na nejmenovaného vysokého představitele americké armády agentura AP.

Operace by se měla uskutečnit do května, později by ji totiž ztížila letní vedra, uvedl zdroj z americké armády. Útok na Mosul nicméně může začít později, pokud nebudou vojáci dostatečně připravení.

Do operace se zapojí dvanáct brigád irácké armády. První z nich brzy projdou výcvikem pořádaným koalicí proti islamistům v čele s USA.

V milionovém městě Mosul je od června zhruba mezi jedním a dvěma tisíci bojovníků IS. Iráčtí velitelé o znovudobytí Mosulu uvažují již delší dobu.

V koalici proti IS, již vedou Spojené státy, aktivně působí letectvo několika arabských zemí, Spojeného království a Francie. 

Armádní velitelé upozornili, že v daném rozsahu a s použitou technikou je porážka islamistů během na dlouhou trať, který by trval spíše roky než měsíce.

Američané podporují nasazení armády USA proti IS

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění pro televizní stanici CBS by vůbec poprvé většina obyvatel Spojených států souhlasila s nasazením amerických vojáků do boje proti IS. 

Islámský stát

V anketě z poloviny února se pro něj vyslovilo 57 procent ze všech dotazovaných, při obdobném průzkumu loni v říjnu jich pro bylo o deset procentních bodů měně. Zásah odmítá 37 procent respondentů.

Prezident Barack Obama rozsáhlou pozemní operaci vylučuje, před týdnem ale Kongres požádal o schválení možnost použití vojenské síly proti radikálům z IS na dobu tří let. V případě potřeby je prezident prý připraven nařídit omezený zásah zvláštních jednotek.

Příznivců vojenského zásahu přibylo především mezi voliči demokratické strany. Zatímco v říjnu s pozemní akcí souhlasilo 39 procent respondentů, nyní souhlas vyslovilo padesát procent dotázaných. Obdobně narostla podpora i u respondentů, kteří se nahlásí k demokratům ani republikám.

Tradičně silnou podporu má vojenský zásah u republikánských voličů. Těch v říjnové anketě podpořilo vyslání jednotek 65 procent, nyní jich bylo 72 procent. Zásah zcela odmítá 27 procent oslovených republikánských voličů, v říjnu jich bylo o jeden procentní bod více.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video