Přehlídka irácké armády v Bagdádu (1. října 2014).

Přehlídka irácké armády v Bagdádu (1. října 2014). | foto: Reuters

Irácká armáda bojuje s korupcí, platila 50 tisíc neexistujících vojáků

  • 45
V irácké armádě bojovala početná armáda duchů. Při posledním sčítání stavů se ukázalo, že zde bylo až padesát tisíc vojáků, kteří nepracovali anebo vůbec neexistovali. Přesto stát na jejich jména vyplácel mzdy. Premiér země Hajdar Abádí o tom v neděli informoval irácký parlament.

Vyšetřování rozsáhlé korupce v Iráku trvalo několik týdnů. V Abádího prohlášení zatím není uvedeno, kdo si peníze za černé duše v armádě přivlastnil. Podle Reuters by však výše finančních prostředků stačila na vydržování několika divizí.

Armáda není připravená na dobytí Mosulu

Irácká armáda nebude do jara připravená dobýt zpět severní Irák, který letos v červnu obsadili radikálové z organizace Islámský stát (IS). Sdělil to jeden z poradců prezidenta iráckého Kurdistánu Masúda Barzáního. USA vyslaly do Iráku stovky poradců, kteří připravují armádu na rozhodný boj proti IS, a podle amerických sdělovacích prostředků se počítalo s tím, že by protiofenzíva mohla začít na jaře. Teď to vypadá, že dobývání začne až na konci příštího roku.

Zdroj: ČTK

Podle zdroje z irácké armády existují dva typy fiktivních vojáků. První jsou stráže, na které mají nárok důstojníci. Mohou jich mít pět, ale ve službě ponechají jen dva a zůstane jim plat tří zbylých vojáků. Druhým typem jsou černé duše na úrovni brigády. Její velitel má běžně čtyřicet i více vojáků, kteří zůstávají doma nebo neexistují.

Korupce však nefunguje jen díky vojákům, kteří zůstávají dobrovolně mimo službu, ale existuje i celá řada padlých či dezertérů, na jejichž jména se stále vyplácejí mzdy. Podřízení přitom podle zveřejněných informací dávají peníze velitelům, aby jejich korupci přehlíželi. Důstojníci se mohou zapojit, nebo riskují, že přijdou o práci. Systém úplatků se tak podle informací Reuters šíří v irácké armádě snadno.

Korupce je přitom jedním z důvodů, proč má armáda Iráku velice nízkou morálku. Když se pak takové jednotky střetly s bojovníky z organizace Islámský stát, většina z boje uprchla a zanechala za sebou i drahé zbraně a techniku ze Spojených států.

USA investovaly miliardy dolarů do výcviku a vyzbrojení irácké armády. V roce 2011 se z Iráku stáhly. Kvůli hrozbě Islámského státu se nyní v zemi znovu angažují. Nově zde zřídily čtyři výcvikové tábory pro 80 000 iráckých vojáků, dva jsou poblíž Bagdádu, jeden v kurdském Irbílu a další v provincii Anbár.

Washington hodlá poskytnout ochranné vesty a zbraně pro 45 000 vojáků, 15 000 pešmergů a 5 000 členů sunnitských kmenů. Výcvikový program je půlroční a první absolventi by měli být připraveni koncem jara.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video