Iráčanku vyhnali, teď ji zvou zpátky

  • 91
Letenku pro Saliu J. Khalafovou a jejího syna zaplatí obecně prospěšná společnost Člověk v tísni. "Matce s dítětem, která se ocitne v těžké situaci, musíme pomoci. Čekáme jen na to, až jí naše velvyslanectví v Damašku udělí vízum," řekl pracovník společnosti Šimon Pánek.

ÚDER NA IRÁK
on-line reportáž
VÁLEČNÁ KRONIKA
interaktivní animace

Osud Iráčanky vzbudil vlnu solidarity. Redakci MF DNES se přihlásilo několik lidí s nabídkou, že ženě, která se ocitla bez peněz vinou českých policistů v Sýrii, zaplatí novou letenku do Prahy.

"To, co předvedli policisté, je ostuda. Nemohl jsem uvěřit, že vyhodí ženu s malým nemocným klukem," řekl jeden z potenciálních dárců Mojmír Blažejovský.

Těhotná Iráčanka Salia J. Khalafová chtěla v Česku zajistit kvalitní lékařské ošetření pro svého těžce nemocného ani ne dvouletého syna. Cizinecká policie ji však do země nepustila a poslala ji zpátky přes turecký Istanbul do syrského Damašku.

Přestože měla platné vízum a v letištní hale v pražské Ruzyni na ni čekala její sestra. Dítě cestou dostalo oboustranný těžký zánět středního ucha spojený s krvácením a těhotná žena potratila.

Ministr vnitra Stanislav Gross zdůrazňuje, že policie postupovala v souladu se zákonem. Vnitro vydalo v souvislosti s válkou v Iráku nařízení, podle kterého do Česka nebude vpuštěn žádný Iráčan, který přijíždí na návštěvu příbuzných. Platná víza v tom nehrají žádnou roli.

Proti způsobu, jakým se k těhotné Iráčance zachovaly české úřady, přišli ve čtvrtek odpoledne před ministerstvo zahraničních věcí protestovat aktivisté Iniciativy proti válce.

Původně chtěli demonstranti zablokovat vchod do Černínského paláce. Sešlo se jich však pouze šest, a tak mohli lidé vchod volně užívat, uvedla ČTK.

Aktivisté přečetli novinářům nótu, adresovanou ministerstvu vnitra, v níž protestují proti tomu, že Iráčanku ve složité životní situaci úřady nepustily do země.

Postup policie se ale nelíbí ani některým poslancům. "V takto závažném případě ale měla policie postupovat úplně jinak. A to už vůbec nemluvím o následcích, které jednání policistů pro tu ženu mělo," zlobí se místopředseda ODS Petr Nečas.

České velvyslanectví v Damašku je s Iráčankou i s jejím manželem v kontaktu. "Děláme vše, aby se to uspokojivě vyřešilo," uvedl bez bližších podrobností konzul Robert Jarkovský. Ambasáda vyřizuje víza pro celou rodinu.

"Sestra sem po tom otřesném zážitku nechtěla už znovu přijet. Přemluvila jsem ji," vysvětlila sestra Iráčanky Sunduss, která už 16 let žije v Praze.

Gross: Žádný zákon jsme neporušili  

Úplnou jistotu, že se do České republiky skutečně dostane, bude Salia J. Khalafová mít až ve chvíli, kdy překoná kontrolu na pražském ruzyňském letišti. Irácká žena však nesmí jako důvod své cesty uvést návštěvu sestry, která žije v České republice. Ministerstvo vnitra přijalo bezpečnostní opatření, podle kterého do Česka z tohoto důvodu nesmí přijet žádný Iráčan. Řekl to ministr vnitra Stanislav Gross.

Pustí česká cizinecká policie Iráčanku Saliu J. Khalafovou do Česka alespoň napodruhé?
Pokud policistům sdělí, že přijíždí kvůli léčbě nemocného dítěte, předpokládám, že jejich postup bude citlivější. Alespoň v to doufám. Napoprvé řekla, že přijíždí navštívit sestru, proto ji nepustili.
Postup policistů byl v pořádku.

Znamená to, že do Česka nyní nesmí přijet žádný Iráčan jen na návštěvu příbuzných, i když má platné vízum? Ano. To je v souladu se zákonem.

Proč jste takové nařízení vydali?
V souvislosti s válkou v Iráku byla přijata řada opatření, toto je jedno z nich.
My jsme upozorňovali už před několika týdny na zpřísnění vízového režimu. A to jsou samozřejmě věci, které jsou využívány v souladu se zákonem.

K čemu je tedy vůbec celé udělení víza, když to žadateli nezaručí, že ho policie vpustí na území Česka?
Přečtěte si zákon o pobytu cizinců. Ten to policii umožňuje.
Jab


Video