Iráčanka s dítětem hledala pomoc. Vyhostili ji

  • 388
Chtěla synovi zajistit kvalitní lékařské vyšetření. Cizinecká policie ji však odmítla minulý čtvrtek vpustit do země. Těhotná Iráčanka s ani ne dvouletým synem, který má mozkovou obrnu, se musela obrátit a letět zpátky. Přesto, že měla platné vízum. Stala se prvním Iráčanem, kterému Česko od vypuknutí války zakázalo vstup do země.

Sedmadvacetiletá žena, jež byla navíc v druhém měsíci těhotenství, představovala podle policie bezpečnostní riziko. Jaké? To už cizinecká policie odmítá zveřejnit.

"Důvody byly zákonné. Byl jí odepřen vstup kvůli důvodnému nebezpečí, že by mohla ohrozit bezpečnost státu nebo narušit veřejný pořádek," prohlásila mluvčí pražské cizinecké policie Barbora Kudláčková.

Salia J. Khalaf, na jejíž příběh upozornily Lidové noviny, měla krátkodobé vízum od českých úřadů. Mluvčí ministerstva zahraničí Karel Borůvka potvrdil, že Iráčané dostávají vízum jen po velmi důkladné prověrce.

Rozpor mezi udělením víza a zákazem vstupu cizinecká policie vysvětluje jednoduše. "Rozhoduje se podle momentální situace bez ohledu na udělení víza. Souvisí to i se zvýšenými bezpečnostními opatřeními, která platí kvůli válce v Iráku," dodala mluvčí Kudláčková.

Salia J. Khalaf přiletěla z Turecka i se synem na pražské ruzyňské letiště, kde na ni čekala sestra. Ta žije v Česku už šestnáct let a podle svých slov měla sestře zajistit lékařskou péči pro nemocného syna.

"Sestra ani neprošla tranzitem. Když jsem s ní pak telefonovala, líčila mi, jak na ni policisté mířili samopaly a křičeli 'No, Saddam'. Sestra neumí anglicky ani česky. Vůbec nevěděla, o co jde," říká sestra Iráčanky.

Policisté Saliu Khalaf posadili do prvního letadla směr Istanbul, a tím to pro ně skončilo. Ne tak pro ministerstvo zahraničí, které zastává zjevně jiný názor než vnitro a snaží se Iráčance pomoci. Nabídlo, že ji znovu vyřídí vízum.

"Je to ostuda České republiky, podle našeho názoru důvod k odepření vstupu do země nebyl," uvedl vysoce postavený diplomat.

Poté, co policie poslala Saliu Khalaf do Istanbulu a odtud do Damašku, kde na ni čekal manžel, žena potratila. Lékař v Damašku navíc zjistil, že její syn kromě vrozené vady trpí akutním zánětem středního ucha, které provází krvácení a vysoké horečky.

Lékař ve zprávě, kterou má MF DNES k dispozici, upozorňuje, že hoch potřebuje okamžitou hospitalizaci. Policie však trvá na tom, že o zdravotních potížích syna nic nevěděla.

"Žena se o tom vůbec nezmínila, žádné krvácení syna nikdo neviděl a samopaly na ni také nikdo nemířil," uvedla Kudláčková. Stejné vyjádření k případu vydalo i tiskové oddělení ministerstva vnitra.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video