Počet násilných střetů se po atentátu v Sámaře výrazně zvýšil. Ilustrační foto

Počet násilných střetů se po atentátu v Sámaře výrazně zvýšil. Ilustrační foto | foto: ČTK

Iráčané se opevňují nebo prchají z domovů

  • 168
Napětí mezi šíity a sunnity po útoku na svatyni v Sámaře zůstává i přesto, že iráčtí politici tvrdí opak. Některé rodiny opouštějí své domovy, jiné se v nich opevňují. Šíité nevěří sunnitům a naopak.

Abú Marván zatím zůstává v Bagdádu, ale jestli se situace zhorší, je připraven vrátit se do rodného Tikrítu. "Myslím si, že občanská válka začala po útoku v Sámaře. Udělal jsem si zásoby potravin a zabalil si nejcennější věci. Jestli se to tady zhorší, odjedu do Tikrítu," říká v restauraci a popíjí čaj.

Někteří ale své domovy už opustili. Ve sportovním klubu v západním Bagdádu žije hned několik rodin šíitů. Střeží je vlastní ozbrojené hlídky.

"Jsme z pětadvaceti rodin, které pracovaly v jedné cihelně. Sunnité přišli a dali nám dvě hodiny na to, abychom odešli. Pohrozili, že pokud pak někoho najdou, zastřelí ho i s rodinou. Žil jsem tam od roku 1976. Podobné věci jsme předtím slýchali jen zřídka. Nešlo o to, kdo je sunnita nebo šíita. Žili jsme společně," říká Sálim Halbusí, který teď v klubu přebývá na matraci zápasníků. Šíité, kteří mají v Iráku většinu, obvykle spoléhají na pomoc vlády.

Někteří Iráčané ale vzali věci do vlastních rukou a na žádnou pomoc nespoléhají. Silnice vedoucí ke svým domům zablokovali kmeny pokácených palem. Další si kolem zdí nastavěli sudy naplněné pískem, které je mají ochránit před střelbou. V některých ulicích od útoku v Sámaře hlídkují ozbrojení muži.

"Někteří lidé se vystěhovali. I já chci pryč z Iráku," řekl třiatřicetiletý Imád Bahjat. Právě se vrací z pohřbu dalšího sunnity, kterého pachatelé zastřelili.

Rodiče téměř neposílají děti do škol. "Nepřišla ani čtvrtina žáků. Rodiny se bojí dalšího násilí, zatím nejsou v klidu," říká kurdský učitel Adnan Alí, který vyučuje v šíitské čtvrti na severu Bagdádu.

Politolog Házim Najmí se domnívá, že nejvíc ze současné situace vytěžili teroristé kolem abú Músy Zarkávího. "Iráčtí politici, kteří hovoří o hrozbě občanské války, hovoří Zarkávímu z duše. Zarkáví a jeho lidé si přejí, aby v Iráku zavládl chaos, a řeči o občanské válce jim nahrávají," řekl Najmí.

Jeho kolegové se shodují, že Zarkáví si přeje, aby v Iráku zavládla anarchie, v níž bude moci operovat co nejdéle. Iráčtí a američtí představitelé se domnívají, že rozkaz k útoku v Sámaře dal právě Zarkáví. Potřebuje základnu, z níž jeho lidé povedou další boje. Zadusil tím také americké naděje na stabilní Irák, který je předpokladem odchodu koalice z Iráku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue