Iráčané se bouří proti plánům USA

  • 220
Desetitisíce lidí demonstrovaly v centru Bagdádu proti americkému plánu předání moci Iráčanům. Vadí jim, že si nebudou smět letos zvolit první vládu. Rostoucí nespokojenost ve společnosti znervóznila i amerického správce Iráku Paula Bremera, který jedná v OSN o budoucnosti země.

Většina Iráčanů má o budoucnosti jasnou představu - chtějí, aby co nejdříve proběhly demokratické volby.

Nejvlivnějším zastáncem myšlenky je šíitský duchovní ajatolláh Alí Sistání. Požadavkem na přímou volbu přechodné vlády se dostal do sporu s americkou správou. Washington počítá s nepřímou volbou na regionálních shromážděních.

"Chceme stejné volby, jako jsou v Evropě a Americe," prohlásil jeden z demonstrantů v Bagdádu Abu Karar Bahadírí. "Spojené státy tvrdí, že jsou demokratické a šíří ve světě svobodu. Tak ať nám dají volby!"

Protesty přitvrdí, pohrozili šíiti
Spojené státy se zavázaly do konce června předat vládu do iráckých rukou. Přímé volby však podle nich není možné uspořádat kvůli nedostatku času. Iráčané by poprvé měli jít k urnám v roce 2005.

Sistání trvá na tom, že si lidé musejí vybrat své vůdce sami. Má velkou podporu mezi šíity, kteří tvoří zhruba šedesát procent ze 26 milionů obyvatel Iráku.

Demonstrací na podporu Sistáního požadavků přibývá. Minulý týden protestovaly v jihoirácké Basře desetitisíce lidí. Mezi příznivci ajatolláha kolují informace, že by duchovní mohl vyzvat k ostřejší formě protestů proti Američanům.

"Duchovní vůdci jsou naší první a poslední autoritou. Uděláme, co řeknou, i kdybychom měli zemřít," prohlásil Abdul Rahman Karim. Iráčané podle něj nedůvěřují vládní radě, která je plná bývalých exulantů a dosazená Washingtonem.

Bremer hledá pomoc v OSN
Masivní podpora Sistánímu znepokojila amerického správce Iráku Paula Bremera. Souhlasil dokonce s tím, že Spojené státy ještě zváží způsob výběru přechodné vlády, i kdyby volby měly proběhnout až po 30. červnu.

Bremer a zástupci irácké vládní rady jednají v New Yorku s generálním tajemníkem OSN Kofi Annanem o možném návratu jeho lidí do Iráku.

Doufají, že by tým expertů OSN dokázal vysvětlit Sistánímu, že všeobecné volby nyní nejsou uskutečnitelné a pomohl najít kompromis.

"Naše budoucnost, náš osud závisí na volbách, ne na jmenování vlády, která nebude reprezentovat národ," řekl jeden ze Sistániho příznivců. "Žádáme pouze svobodné volby, skutečnou demokracii."

Muž s portrétem ajatolláha Sistáního demonstruje v Bagdádu proti způsobu, jakým chtějí Američané předat moc Iráčanům. (19. ledna 2004)

,

Video