Na časy Saddáma Husajna někteří Iráčané vzpomínají s nostalgií. Pro ně nedávno začala vysílat na satelitu Saddámova televize

Na časy Saddáma Husajna někteří Iráčané vzpomínají s nostalgií. Pro ně nedávno začala vysílat na satelitu Saddámova televize | foto: AP

Iráčané řeší, co si počít s koránem, jenž Saddám sepsal 27 litry vlastní krve

  • 91
Irák téměř osm let po svržení Saddáma Husajna řeší, jak naložit s jeho odkazem. V podzemí bagdádské mešity například před zraky lidí ukrývá 605 stránek koránu, který nechal diktátor sepsat vlastní krví. Kaligraf na dílo spotřeboval 27 litrů vzácné tekutiny.

Šílené dílo vzniklo podle listu The Guardian na konci devadesátých let a k jeho sepsání byly potřeba pouhé dva roky. Saddám se při pravidelných seancích scházel se zdravotní sestrou, která z jeho těla odebírala děsivý inkoust a islámský kaligraf ho pak nanášel na čisté listy posvátné knihy.

Sto čtrnáct kapitol krvavého koránu je od pádu Bagdádu před téměř osmi lety pečlivě ukrytých a irácká vláda jednoduše neví, co s nimi. Obává se, že když makabrózní dílo vystaví, nadělí příznivcům Saddámova režimu nové posvátné místo.

Korán je ukrytý ve sklepení mešity

Kniha o 605 stranách je tak poslední tři roky ukrytá v podzemí bagdádské mešity, kterou Saddám pojmenoval "Matka všech bitev", a od světa ji oddělují hned troje dveře. Vstup do podzemí je přísně zakázaný a vyžaduje mnoho povolení.

Americký voják sleduje stržení Saddámovy sochy v iráckém Bagdádu. (9. dubna 2003)

Americký voják sleduje stržení Saddámovy sochy v iráckém Bagdádu. (9. dubna 2003)

"Od sklepení existují tři klíče, které jsou uložené na různých místech. Jeden mám já, jeden je u policejního šéfa a třetí je v úplně jiné části Bagdádu," vysvětluje šéf iráckého sunnitského nadačního fondu Šejk Ahmed al-Samaraí. "Dovnitř se smí vstoupit, jen když o tom rozhodne celá rada," dodává.

Se strašlivým symbolem třicetileté vlády baasistů ale nemají problém jen šíité, kteří v současnosti tvoří vládní většinu. "Napsat knihu krví je špatné, je to zakázané," říká al-Samaraí. Přesto ale při invazi spojenců v roce 2003 knihu bránil a její listy schovával doma a u příbuzných.

Dokument Saddámovy brutality

Podobné problémy má Irák i s dalšími relikty z období Saddámovy vlády. Sochy po celé zemi rychle zmizely, ale další místa spjatá s baasistickým režimem zůstávají stát. Vláda dokonce před pěti lety ustavila komisi, která se má podobnými problémy zabývat.

Ta je ale rozdělená podobně jako irácká společnost. A co bude nakonec s krvavým koránem? "Měli bychom ho uchovat jako dokument Saddámovy brutality. Hodně to o něm vypovídá. Přesto by neměl být uložený v muzeu, protože ho Iráčané nechtějí vidět," prohlásil mluvčí iráckého premiéra Ali al-Musáví.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue