Investoři o vzdělané lidi nestojí

Pardubice - Levnou pracovní sílu bez kvalifikace a za co nejnižší mzdu. Noví investoři vyrábějící v Pardubcích počítače, mobilní telefony, autorádia shání zejména takové lidi. O elektrotechniky z pardubických škol Foxconn a Panasonic zpravidla nestojí. Na Pardubicku však tisíce lidí pro pásovou výrobu firmy najít nemohou. Výrobu špičkové elektroniky tak zachraňují dělníci ze Slovenska.

„Jak jsem měl možnost poznat současný provoz třeba v Panasonicu, byli by naši absolventi pro firmu spíš nebezpeční než prospěšní,“ říká Miroslav Zapletal, ředitel Střední průmyslové školy elektrotechnické a Vyšší odborné školy v Pardubicích.

„Je to dost stereotypní práce, při níž se začne středoškolák nudit a začne si sám vymýšlet činnost a experimentovat v duchu, co se stane, když něco udělá jinak. Takhle přemýšlet je ale právě učíme,“ dodal Zapletal, jehož škola má ambice iniciovat v Pardubicích vznik neuniverzitního vysokoškolského elektrotechnického oboru.

Pro kvalifikované učně a středoškoláky, které nabízejí dvě elektrotechnické školy v Pardubicích, zatím firmy však uplatnění nemají.

Zapletal uvedl, že zástupci Panasonicu se zajímali o absolventy Vyšší odborné školy, jimiž chtěli obsadit čtyři pozice.

„Zájem o odborníky máme, ale v současnosti již máme stav naplněný, ať už z řad absolventů Střední průmyslové školy elektrotechnické, či z jiných podobných škol,“ tvrdí pracovník  personálního odboru Panasonicu, který nechtěl být jmenován.

Panasonic a Foxconne chtějí zaměstnávat téměř čtyři tisíce lidí. Nekvalifikované dělníky dokáží vyškolit během několika týdnů.

Proč investoři dávají přednost nekvalifikovaným lidem? Nabízejí totiž poměrně nízké mzdy a čelí i fluktuaci, která s tím souvisí.

Zatímco průměrný plat v okrese Pardubice je 13 923 korun, plat většiny zaměstnanců ve Foxconnu Pardubice se pohybuje kolem deseti tisíc korun. Foxconn tedy podle statistického průzkumu vyplácí podprůměrné mzdy.

Práce, kterou nyní lidem nabízí noví investoři v Pardubicích, by byla vhodná například pro absolventy dvouletého učňovského oboru, který v minulosti pro pardubickou Teslu vyučovala Střední integrovaná škola elektrotechnická.

„Dvouletý obor elektrotechnická výroba vypisujeme, ale není o něj vůbec zájem. Žáci s nejhorším prospěchem, kteří se do něj hlásili, jako by úplně zmizeli. Není divu, když se díky boji škol o žáky dostane dítě se špatnými známkami i na střední školu,“ říká ředitel integrované školy Lubomír Kroužílek. Jak ale tvrdí, pokud by měl některý u investorů o zřízení nějakého oboru zájem jsou schopni jej upravit podle jeho potřeb.

Šancí pro vzdělanější elektrotechniky se zájmem pro firmy pracovat za poměrně solidní mzdu je, že Foxconn i Panasonic uvažují o tom, že do Pardubic přesunou v budoucnu i vývoj. Tam by své schopnosti mohli absolventi pardubických středních škol lépe využít.

„To už bude tvůrčí činnost, při níž je možno využít nabytých vědomostí. Do té doby se jich v obou firmách uchytí jen pár třeba na zkušebnách,“ míní Lubomír Kroužílek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video