Radek John

Radek John | foto: Michal Sváček, MAFRA

Inventura Johnových slibů: Některé mu vymluvili, na jiné sebrali peníze

  • 59
Před parlamentními volbami Věci veřejné slibovaly, co všechno změní, pokud dostanou resort ministerstva vnitra. Radek John je v jeho čele téměř pět měsíců. Splnit se mu ale zatím podařilo málo. Za část neuskutečněných plánů může finanční krize a drastické vládní úspory.

Asi nejradikálnější byl plán strany sloučit ministerstva vnitra a obrany. Podle jednoduchého vzorce by se spojením dvou silových resortů daly ušetřit miliony. Nápad, který ale ani před volbami nebral nikdo vážně, skončil definitivně v koši.

"Tento návrh narazil na tuhý odpor koaličních partnerů, takže nebyl zařazen do koaliční smlouvy. Z tohoto důvodu jsme poté neslibovali, že tento návrh prosadíme," vzkázal iDNES.cz ministr John.

Další zásadní změnou měl být vznik takzvané metropolitní policie. Tvořili by ji městští strážníci a příslušníci pořádkového a dopravního útvaru republikové policie. Tedy pochůzkáři a dopraváci, kteří měří rychlost nebo řídí provoz na křižovatkách. Veleli by jim primátoři velkých měst.

Plán je sice součástí koaliční smlouvy Nečasovy vlády, přesto je nynější postoj vnitra zdrženlivý. Podle Johna stále platí slib, že vznikne alespoň analýza, která zhodnotí možné výhody policejní fúze.

Strážníci Městské policie. Ilustrační foto

Ani finanční policie nebude

Věci veřejné také plánovaly znovuzřízení finanční policie, zrušené na konci roku 2006. Sám John ale tento krok nedávno označil za neefektivní a úkoly speciálního útvaru (především zabavování majetku získaného trestnou čiností) přebrala protikorupční policie. "Přesto považuji zrušení FIPO Ivanem Langerem za chybu," neodpustil si John poznámku na adresu jednoho ze svých předchůdců.

Další předvolební heslo slibovalo změnu kontroly policie, která měla fungovat jak na samotném ministerstvu, tak i na vládní a parlamentní úrovni. Kromě výměny šéfa policejní inspekce se ale zatím nic zásadnějšího neuskutečnilo.

Větší naději na úspěch má nyní návrh prosazovaný TOP 09 a ČSSD - takzvaná generální inspekce, nezávislá na ministerstvu vnitra. Vyšetřovat by měla trestné činy nejen policistů a civilních zaměstnanců policie, ale také celníků a Vězeňské služby. Nemohla by ale kontrolovat hasiče ani Bezpečnostní informační službu.

Podle Johna je ale na její zřízení potřeba minimálně 80 milionů korun a jen provoz bude stát 300 milionů ročně.

Na víc policistů v ulicích nejsou peníze

Další plány ale tvrdě narazily na vládní úspory, které se skoro nejvíce dotkly právě resortu vnitra. Celé ministerstvo musí v příštím roce ušetřit 8,4 miliardy korun, z toho 3,5 miliardy na platech. Jenom policie má na mzdách ušetřit 2,9 miliardy. Náklady na mzdy klesnou oproti letošku o deset procent. Podle Johna to znamená pro policisty snížení platů o 6,3 procenta z hrubého platu.

Celkový počet policistů proto neustále klesá. Od ledna se snížil o pět set na 42 750 a další se k odchodu chystají. Sami policisté se tak na slib většího nasazení v ulicích dívají skepticky. Ministr ale přesto tvrdí, že například v Praze jich v roce 2011 přibude 800.

Ilustrační foto

A co splnil ...

Některé sliby John opravdu plní, nebo se je alespoň snaží prosadit. Především je to jeho "vlajková loď", boj proti korupci. Byť i z něj byly zpočátku nejvíce vidět jen brožurky pro veřejnost a mediální prohlášení.

Podle ministra se ale například počet odhalených případů za první tři čtvrtletí zvýšil o polovinu a případů pletich při veřejné soutěži o 700 procent.

VV také i přes neshody s některými koaličními partnery prosadily trestní odpovědnost firem. Ta podle odborníků k boji s korupcí výrazně přispěje.

Korupce - ilustrační foto

Podle slibu John také zahájil audit součástí ministerstva, které se podílely na nákupu a prodeji státního majetku, třebaže se audit neobešel bez problémů (více čtěte zde).

Dalším splněným slibem je důraz na postih policistů, kteří uniformu využívají k páchání zločinů. "V posledních pěti měsících bylo odhaleno nejvíce zkorumpovaných policistů v historii," tvrdí John.

Nejvíce hříšníků je přitom zřejmě v řadách cizinecké policie. "Na jediné služebně cizinecké policie zdokumentovala inspekce během několika týdnů 41 případů korupce," uvedl ministr vnitra.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video