Netýkavka žláznatá

Netýkavka žláznatá | foto: Botanická zahrada Masarykovy univerzity v Brně

Himálajská kráska netýkavka zarostla břehy Ohře. A rozšiřuje se dál

  • 10
Úžasně kvete, příjemně voní, ale je jí moc a škodí. Kráska z Himálaje - až tři metry vysoká kytka netýkavka žláznatá - stihla zaplevelit celé břehy Ohře. Invazní rostlina tvoří v poslední době na zdejších vlhčích místech u řeky tak hustý porost, že vytlačila téměř všechnu ostatní vegetaci.

"Je fakt, že v Poohří a podél některých vodních toků se stala dominantní," souhlasí Petr Uhlík z přírodovědného oddělení Muzea v Sokolově. Rostlina se podle něho šíří expanzivně, podobně jako bolševník nebo křídlatka. Jen je méně agresivní a trochu prostoru kolem sebe ostatním travám ještě nechává.

Biologové očekávají další expanzi netýkavky. Rostlina kvete od června do října a produkuje obrovské množství semen - každá až pět tisíc. Je schopna je vystřelovat do vzdálenosti čtyř metrů. Semena se navíc šíří po vodě.

Nebezpečnost netýkavky spočívá v tom, že je konkurenčně velmi zdatná. Tam, kde se rozšíří, změní původní přírodu a složení rostlinných druhů. Vytlačí je. Jediný nejistý recept zní: Pokosit ji v době květu nebo ji vytrhnout ze země a zabránit tak vysemenění.

Netýkavka je jednoletá rostlina s červenofialovými, růžovými nebo i téměř bílými květy. Původem z Himálaje, kde roste v nadmořské výšce 1 800 až 3 000 metrů. Do Evropy ji přivezli v první polovině 19. století jak okrasnou rostlinu. V Česku je rozšířena podél řek a říček. Rychle se šíří a těžko likviduje. Proto botanici nedoporučují pěstovat ji na zahradě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video