Jak to bylo doopravdy? Odborníci by po třinácti letech měli odpovědět na

Jak to bylo doopravdy? Odborníci by po třinácti letech měli odpovědět na otázku, čí rukou a jak zemřel dvanáctiletý Muhammad al-Dura. | foto: AP

Palestinci chtějí exhumovat kluka ze slavné fotky, aby usvědčili Izrael

  • 19
Dvanáctiletý kluk Muhammad al-Dura se stal symbolem druhé intifády. Snímek uplakaného chlapce, který zemřel při přestřelce, je oblíbeným motivem protiizraelské propagandy. Obě strany se dodnes přou, kdo za smrt dítěte nese vinu.

Je 30. září 2000 a za kouskem zdi v Gaze se při přestřelce izraelských sil a palestinských ozbrojenců schovává muž se svým dvanáctiletým synem. Chlapec zoufale brečí, otec gestikuluje a křičí: "Nestřílejte". Scéna je zaznamená na nahrávce palestinského spolupracovníka francouzské televize France 2. Záběr končí tím, jak chlapec leží bez hnutí natažený na otcových kolenou.

Z Muhammada al-Dury se stal pro muslimy okamžitě mučedník a symbol druhé intifády, palestinského povstání proti izraelské okupaci. Jenže židovský stát se dodnes brání obviněním, že chlapcova smrt je jeho vina.

Izraelští vyšetřovatelé v pondělí celou nahrávku označili za podvrh. To rozezlilo Džamala al-Duru, který chce vyzvednou synovu mrtvolu z hrobu v utečeneckém táboru al-Bureiz, aby odborníci mohli dokázat, že ho zabily izraelské střely. Připomíná, že Izrael nejprve uznal, že za Muhammedův předčasný skon nesou vinu jejich vojáci.

Novináři ve službách propagandy

Jenže Izrael to brzy po incidentu odvolal a vinu za chlapcovu smrt hodil na palestinskou stranu. Zaprvé proto, že pozice, ve kterých se jejich židovští střelci nacházeli, vylučovaly zásah místa, za kterým se otec a syn choulili. Zadruhé nepřehledný záznam vzbuzoval pochybnosti. Měl jen 55 vteřin a moment, kdy chlapce zasáhla dávka, na ní není vidět.

Později se ukázalo, že odstřiženo bylo několik následujících a nepříliš zřetelných sekund, na kterých se kluk hýbe a jako by mává na kameru. Izraelská vláda ve svém prohlášení uvedla: "Příběh vymyšlený France 2 posloužil jako inspirace a ospravedlnění pro terorismus a antisemitismus." Ve zprávě se dále ní uvádí: "Neexistuje důkaz, že by Džamal nebo chlapec byli zraněni tak, jak uvádí reportáž.. Naopak existují znamení, že ti dva kulkami vůbec nebyli zasaženi." 

Ví se, že Palestinci v propagandistické válce ve spolupráci se sympatizujícími novináři vyrábějí důkazy izraelských zločinů. Francouzská státní televize France 2 důrazně odmítá, že by se do něčeho takového zapojila. Dodává, že poslední vteřiny videa nezveřejnila, aby diváky ušetřila pohledu na agónii umírajícího. Nyní vyžaduje prověření celé události mezinárodní komisí.

Obraz Muhammada krčícího se s brekem za otcem mezitím začal žít vlastním životem. Pronikl na nástěnné malby, propagandistické plakáty i poštovní známky. Jeho otec k tomu říká: "Muhammad není jen mým synem, ale synem celého palestinského národa."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video