Podle Camerona je použití chemických zbraní válečným zločinem.

Podle Camerona je použití chemických zbraní válečným zločinem. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Tlaky na intervenci v Sýrii sílí, chemické zbraně odsoudila i Británie

  • 66
Sílící důkazy o použití chemických zbraní v Sýrii jsou velmi vážnou věcí, která by měla mobilizovat mezinárodní společenství k většímu úsilí při řešení syrské krize. Řekl to v pátek britský premiér David Cameron. Právě důkazem o použití chemických zbraní spojenci dlouhodobě podmiňují případné rozhodnutí o intervenci. Syrská vláda použíti chemických zbraní popírá.

Cameron se k Sýrii vyjádřil poté, co americký ministr obrany Chuck Hagel ve čtvrtek sdělil, že podle první a zatím nepotvrzené zprávy zpravodajských služeb USA syrská vláda zřejmě použila v boji proti opozici menší množství chemických zbraní, pravděpodobně sarin (více o vyjádření Hagela najdete zde).

"Jsou to neúplné důkazy, ale i my máme stále více důkazů o použití chemických zbraní v Sýrii, pravděpodobně (syrským) režimem. Je to velmi vážné, je to válečný zločin," prohlásil pro BBC s tím, že je pro důraznější postup vůči Damašku.

Spojenci se chystají na možný zásah v Sýrii

Cameron souhlasí s Bílým domem, že pokud se potvrdí použití chemických zbraní Damaškem, znamenalo by to překročení meze a obrat, který by otevřel cestu k případné intervenci. O možnosti vyslání britských jednotek, jak tomu bylo například předloni při podobné krizi v Libyi, se však nezmínil.

Podle BBC zmiňovaná mez již překročena byla. "Testy vzorků ze syrského území ukázaly přítomnost sarinu," citovala stanice nejmenovaného představitele britského ministerstva zahraničí. Podle úřadu má Británie "neúplné, ale přesvědčivé informace z různých zdrojů o použití chemických zbraní v Sýrii".

Syrská vláda zopakovala, že by nepoužila chemické zbraně proti civilistům, kdyby je měla. "Velení armády to řeklo v minulosti a opakuje to i nyní. Nikdy nepoužijeme chemické zbraně z morálních, humanitárních a politických důvodů," říkal už v březnu syrský ministr informací Umrán Zuhbí (více zde).

Spojené státy nechtějí opakovat chyby z Iráku

USA však nadále zdůrazňují, že všechny dosavadní zpravodajské poznatky nedokazují, že byly použity chemické zbraně. Z amerických a britských prohlášení také není jasné, zda tyto zbraně použil Damašek, či rebelové, kteří se v průběhu bojů zmocnili některých zbrojních skladů syrské armády.

Syrský konflikt

  • březen 2011: Ve městě Dará vypukly protesty po zatčení mladých sprejerů. Ozbrojené síly se uchýlily ke střelbě.
  • květen: Tanky vládních sil vjely do města Dará, Homs a na předměstí Damašku. 
  • červenec: Stovky tisíc lidí po celé zemi protestují proti vládě.  
  • říjen: Povstalci zformovali opozici.
  • květen 2012: OSN obvinila syrskou armádu ze zabití 108 lidí ve městě Houla.
  • listopad: Opoziční skupiny se politicky sloučily do jediné.
  • prosinec: Spojené státy uznaly opozici jako politickou reprezentaci syrského lidu.
  • leden 2013: Nejméně 100 lidí bylo zabito a upáleno ve městě Haswiya.

Obamova administrativa podle agentury Reuters postupuje opatrně, protože se chce vyhnout chybě vlády George Bushe mladšího, který rozhodl o invazi do Iráku na základě nikdy nepotvrzených informací o iráckých zbraních hromadného ničení.

"Budeme záležitost konzultovat s našimi spojenci a přáteli, se širším, mezinárodním společenstvím a se syrskou opozicí, abychom rozhodli, jak nejlépe reagovat. V úvahu připadají všechny možnosti," řekl nedávno agentuře AFP nejmenovaný americký představitel.

Chemické zbraně a Sýrie

Průkazným použitím chemických zbraní Západ dlouhodobě podmiňuje případný zásah proti syrskému režimu. Rozhodnutí však není tak snadné, jelikož Damašek má stále silné spojence. Například Írán nedávno varoval, že pokud by do Sýrie západní jednotky vpadly, nenechá to bez odezvy.

Zahraniční experti předpokládají, že v Sýrii je velké množství chemických zbraní, například na bázi sarinu. Mezinárodní společenství se od začátku ozbrojené vzpoury v roce 2011 obává, že by je některá z bojujících stran mohla použít nebo že by se mohly dostat do rukou islámských teroristů.

Sarin, který je nervový plyn mnohem jedovatější než kyanid, použila v roce 1995 japonská sekta Óm šinrikjó. Vypustila ho v roce 1995 v tokijském metru, kde zahynulo 12 lidí a 5 500 se jich přiotrávilo. Po zasažení organismu sarinem následuje dušení, křeče, zpomaluje se činnost srdce a nastává smrt.

Z nepokoji zmítané země uteklo už přes milion lidí

Ze země už kvůli vleklé občanské válce uprchlo už více než 1,4 milionu lidí. Ve čtvrtek novou bilanci zveřejnil v Ženevě Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Zároveň sdělil, že není schopen zajistit pro syrské uprchlíky potřebnou zdravotnickou pomoc.

"Toto číslo je o třicet procent vyšší než odhady, které UNHCR zveřejnil v prosinci s výhledem na konec června 2013 (1,1 milionu)," uvádí se v prohlášení UNHCR, z něhož citovala agentura AFP. Hranice jednoho milionu uprchlíků bylo podle agentury OSN dosaženo počátkem března.

UNHCR zároveň zdůraznil, že péče o některé pacienty z řad uprchlíků je mimořádně nákladná. Je mezi nimi totiž mnoho starších lidí, kteří trpí řadou chronických chorob, mimo jiné rakovinou a kardiovaskulárními nemocemi.

"Tato krize představuje stále těžší zkoušku pro zdravotnické služby sousedních zemí," řekl mluvčí UNHCR Adrian Edwards.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video