Francouzští vojáci v Mali

Francouzští vojáci v Mali | foto: AP

Intervence v Mali je u konce, Francouzi obsadili poslední baštu rebelů

  • 29
Malijská armáda v doprovodu francouzských vojáků vstoupila do posledního velkého města, které bylo dosud v rukou povstalců. V den dobytí Kidalu zároveň skončil v africké zemi výjimečný stav, který platil od 12. ledna.

Malijští vojáci podle armádních zdrojů do Kidalu vnikli v pátek vpodvečer a zamířili k vojenskému táboru ve městě. Kidal bylo poslední velkou baštou povstalců, kteří loni obsadili sever Mali. Francouzská armáda s podporou dalších mezinárodních jednotek počátkem roku zahájila vojenskou operaci, aby místním jednotkám pomohla bojovníky napojené údajně na al-Káidu vypudit.

Stejně jako při lednovém osvobození měst Gao a Timbuktu doprovázeli malijské vojáky jejich francouzští kolegové.

Kidal se stal de facto státem separatistických Tuarégů. Ti v červnu s vládou Mali podepsali dohodu o příměří, která otevřela cestu k pátečnímu návratu armády do města. Stalo se tak 16 měsíců poté, co odtud armádu vyhnali Tuarégové a poté i islamisté.

Červnové dohody bylo dosaženo po dvou týdnech vyjednávání, které zprostředkovaly regionální vůdci, OSN a Evropská unie v Ougadougou, metropoli Burkiny Faso.

Tuarégové se během nedávného ozbrojeného konfliktu přidali na stranu islamistů, kteří začali bojovat proti malijské vládě a podmanili si velkou část území zejména na severu země. Brzy se ale mezi oběma skupinami objevily neshody, protože islamisté chtěli v zemi zavést islámské právo šaría, zatímco sekulární Tuarégové jen usilovali o nezávislost.

Zrušení výjimečného stavu předchází nedělnímu startu kampaně před prvním kolem prezidentských voleb, které se uskuteční 28. července. Výjimečný stav zakazoval pořádání veřejných schůzí, shromáždění, demonstrací a dalších akcí narušujících veřejný pořádek.

Kidal, Mali

Kidal, Mali

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video