Internetoví vandalové útočí i v Německu a Japonsku

- Útoky vandalů na internetové firmy, které byly zaznamenány minulý týden v USA, hrozí podle Spolkového úřadu pro bezpečnost informační techniky také v Německu. Po několika útocích na oficiální internetové stránky posiluje bezpečnostní systém proti počítačovému pirátství i Japonsko.

V Německu se stala obětí telefonní společnost Net Cologne
Na nebezpečí útoku hackerů či internetového vandalství upozorňuje Spolkový úřad pro bezpečnost informační techniky (BSI), který dokonce varuje před vlnou internetových sabotáží.

Podle BSI jsou nejpravděpodobnějšími cíli útoků především služby elektronického prodeje velkých obchodních domů a informační služby dopravních společností. Obětí prvního případu  v Německu se stala v minulých dnech kolínská telefonní společnost Net Cologne. Zákazníci Net Cologne se po určitou dobu nemohli buď vůbec připojit na internet, nebo jen ve značně omezeném rozsahu. Systém ani databáze této služby však prý nebyly poškozeny. Pachatel, který využil k útoku počítače jedné německé univerzity, byl již vypátrán.

Podle dosavadních poznatků německých bezpečnostních služeb nemá tento případ přímou souvislost s útoky v USA a nepodařilo se zatím prokázat ani podezření, že útoky na velké americké internetové firmy Yahoo, Amazon a Ebay byly organizovány z Německa.

Programy, které byly při těchto sabotážích použity, však z Německa pocházejí. Pod označením "Ostnatý drát" je vyvinul německý programátor z Hannoveru, který vystupuje pod pseudonymem "Mixter". Ten autorství programů přiznává, tvrdí však, že s vlastními útoky nemá nic společného.


Japonsko posiluje bezpečnost svých internetových stránek
K útokům najaponskou počítačovou síť se přihlásilo podle agentury AFP, s odvoláním na Juičiho Sakamota z ministerského Úřadu pro vědu a techniku, záhadné hnutí, které se nazvalo "čínská krajní pravice". Japonské úřady však přijaly prohlášení tohoto hnutí o odpovědnosti za útoky s rezervou. Čínské hnutí podle svého tvrzení proniklo od 24. ledna do 13. února asi na tři desítky japonských internetových stránek. "Nezkoumali jsme jejich internetovou stránku a nechystáme proti nim žádnou akci, naší prioritou je zajistit bezpečnost našich stránek, abychom předešli novým útokům," zdůraznil Sakamoto na adresu počítačových pirátů.

"Protijaponská aliance čínské krajní pravice" se na své vlastní stránce přihlásila k útokům na stránky ministerstva dopravy, Úřadu pro vědu a techniku a Úřadu pro administrativní řízení. Hackeři nahradili oficiální údaje urážkami japonského lidu napsanými v čínštině nebo ve špatné angličtině. Hnutí zároveň vyzvalo "čínské vlastence", aby se  napojili do virtuálního boje proti japonským "vzteklým psům". Útoky začaly po fóru o krutostech, jichž se dopouštěly japonské jednotky při plenění čínského města Nankingu v roce
1937.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video