Internetová strana se rodí těžce

  • 150
Zatím jen necelou padesátku podpisů získal přípravný výbor vznikající Internetové strany. K registraci politického subjektu je přitom třeba podpisů celý tisíc. "Máme zatím velmi málo," přiznává zakládající člen strany Jiří Večeřa. "Rozdali jsme mezi známé podpisové archy, ale zatím se nám nevrátil žádný plný. Odhaduji, že dnes máme do padesáti podpisů," dodává.

Stranu zakládají tři dlouholetí přátelé. Jiří Večeřa je živnostník z Jablonce nad Nisou, který obchoduje se svítidly.

Další člen přípravného výboru, Vladimír Calda, pracuje jako programátor na Katastrálním úřadě v Liberci. Poslední ze zakládajících členů Robert Machovský vlastní stavební firmu v Praze.

Politolog: Podobné strany nemají vliv
Internetoví nadšenci si od strany slibují rychlé rozhodování o společenských otázkách, rychlé hlasování, žádné sjezdy. Rozhodovat by přitom měli přímo členové strany, nikoli vedení.

"Věříme, že atraktivnost přímého rozhodování, malá časová náročnost a snadný přístup  by mohl získat pro politické rozhodování i "běžného človeka", který na politiku dosud neměl čas ani chuť," říká Večeřa.

Politolog Tomáš Lebeda ale už dnes o budoucím vlivu strany pochybuje. "Podobné strany v zahraničí existují. Žádná z nich však není relevantní, nemá žádný vliv," řekl iDNES politolog Tomáš Lebeda.

Večeřa je však jiného názoru. Jeho strana chce vsadit na rychlou komunikaci mezi členy. "Budeme pracovat výhradně na internetu. Vyřadíme tak z rozhodování vedení strany a na principu přímé demokracie mohou o všech otázkách rozhodovat přímo členové strany."

"Rozumím tomu, že je tu poptávka po rychlém rozhodování. Politici ale nemohou papouškovat názor většiny. Zvlášť u internetu nemohou vědět, jaké zájmové skupiny se mezi členy skrývají," soudí Lebeda. Straně na české politické scéně velké naděje nedává. "Rozhodně si nemyslím, že by měla nějakou reálnou šanci."

Zájmové skupiny nemají šanci, tvrdí Večeřa
Podle Večeři se však případné zájmové skupiny rozmělní ve velkém počtu členů. "Internetová strana bude mít příliš velký počet členů na to, aby nějaká skupina v přímém hlasování všech členů mohla ovlivnit výsledek," tvrdí.

Internetová strana nabízí členům tři možnosti. "Za prvé může každý člen navrhnout, co se bude řešit, nebo přímo podpořit otázku už navrženou," říká Večeřa.

"Za druhé se k otázkám bude moci každý vyjádřit a navrhnout řešení. Za třetí pak budou členové hlasovat a vybírat z navržených řešení," dodává.

Strana chce prostřednictvím internetu získat velké množství členů. "Dokud nebudeme mít své poslance, budeme působit jako trvalé elektronické referendum," dodává Večeřa.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video