Internet v knihovně v Liberci (ilustrační snímek)

Internet v knihovně v Liberci (ilustrační snímek) | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Internet zůstane, knihovny přežijí, peníze najdeme, slibují ministři

  • 30
Zkraje týdne to vypadalo, že kvůli škrtům skončí dva a půl tisíce malých knihoven. Ministerstvo kultury totiž nemělo peníze na internet, které knihovny musí ze zákona mít. Teď to vypadá, že se miliony našly.

Jsme maximálně optimističtí. To říká po čtvrtečním jednání jak ministryně kultury Alena Hanáková, tak ministr financí Miroslav Kalousek. Oba mluví o internetu a knihovnách. Hrozba, že kvůli zastavení Projektu internetizace knihoven zanikne dva a půl tisíce poboček, by tak měla být pravděpodobně zažehnaná.

"Nechceme nechat knihovny na holičkách. Peníze najdeme v rozpočtu ministerstva vnitra nebo ministr Kalousek najde jiný zdroj," potvrdila ministryně.

Jde (do konce roku) o necelých 19 milionů, za které víc než polovina knihoven v republice provozuje internet, který poskytuje svým návštěvníkům a čtenářům zdarma. Musí to tak dělat ze zákona.

"Už jedenáct let platí vyhláška, podle které musí veřejná knihovna nabídnout i bezplatný internet, aby mohla být uznaná za veřejnou knihovnu," vysvětluje Vít Richter ze Svazu knihovníků a informačních pracovníků paradox, který by donutil kvůli jednomu internetovému připojení zavřít celé knihovny.

Fakta

Knihovny v číslech V Česku je 5 415 knihoven, v nich je víc než 63,5 milionu knih, chodí do nich téměř 1,5 milionu čtenářů. Internet v knihovnách využívají ročně skoro 3 miliony lidí, za poslední čtyři roky se jejich počet zvýšil o 30 procent. K internetu je připojeno skoro 11 tisíc počítačů. Celkem 3 100 knihoven využívá internet dotovaný státním projektem PIK. Na jeho zachování je letos ještě potřeba 18,75 milionu korun.

Zdroj: ministerstvo kultury, rok 2010

Přes projekt čerpá peníze od státu víc než tři tisíce knihoven, podle odhadů svazu by většina z nich neměla peníze na placení internetového připojení a musely by chtě nechtě skončit se všemi svými aktivitami. Přitom u každé jednotlivé knihovny jde v podstatě o směšnou částku, která se pohybuje kolem šesti tisíc korun ročně.

"I to může být pro malé knihovny na vesnicích či pro lokální pobočky likvidační. Rozpočty obcí jsou dávno schválené, a i kdyby knihovny navýšily registrační poplatky vybírané od čtenářů, nepomohlo by to. Ty jsou totiž většinou vázané na evidenci návštěvníků, ne na placení internetu," dodává Richter.

Jde o malé pobočky

Knihovny jsou horký brambor: původně spadaly pod ministerstvo informatiky, pak pod vnitro a nyní je má na starosti ministryně kultury. Jenomže v době, kdy vznikal rozpočet, ještě s knihovnami na kultuře nikdo nepočítal. A tak celkem 25 milionů ročně určených na Projekt internetizace knihoven visí ve vzduchoprázdnu.

V pondělí ministerstvo kultury knihovnám oznámilo, že nemá na internet peníze, a tak jim ho už od března přestane platit. Do rozpočtů knihoven by tak musely peníze nalít kraje, které provozují celkem třináct knihoven v republice, a zejména obce, pod které spadá dalších skoro 5,5 tisíce poboček.

Jenomže kraje i obce mají rozpočet na letošní rok dávno uzavřený, a i když jde o relativně malé peníze, uvolňovaly by se těžko. Po vlně odporu knihovníků a některých poslanců se po čtvrtečním jednání snad podařilo zdroje najít.

Peněz je míň, čtenářů víc

I tak mají u nás knihovny těžký život, zejména po novoročním zvýšení DPH a s omezením městských rozpočtů. Městská knihovna v Praze měla předloni na nákup nových knih 19 milionů korun, vloni 16 milionů a letos už jen deset.

"Ta částka se může zdát vysoká, ale znamená to, že do malých poboček se dostane minimum nových knih," říká Lenka Hanzlíková z Městské knihovny. Přitom právě kvůli reformám lidé kupují méně knih a více chodí do knihoven. Už vloni zaznamenaly nárůst počtu čtenářů i uživatelů internetu - v případě Městské knihovny o šest procent. Ale kvůli šetření a následné reorganizaci služeb zavírá pražská knihovna tři pobočky.

Brněnská knihovna Jiřího Mahena začala s rušením poboček už vloni. Pokud by se ministerstvu kultury nepodařilo optimistický plán dodržet, musela by od dubna zavřít další dvě pobočky v okrajových částech města. Právě proto, že by jim nemohla ze státních peněz zaplatit připojení k internetu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video