Internet v knihovně v Liberci (ilustrační snímek)

Internet v knihovně v Liberci (ilustrační snímek) | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Vnitro chce skončit s bezplatným internetem v knihovnách, nemá na něj

  • 52
V Česku nemá domácí připojení k internetu 40 procent lidí. Teď hrozí, že skončí veřejný internet v knihovnách, což je pro mnohé jediná možnost, jak se k internetu dostat. Ministerstvo vnitra chce totiž 31. července zastavit financování internetizace knihoven z důvodu nedostatku peněz.

Uživatelé veřejného internetu v knihovnách možná o tuto službu přijdou. Ministr vnitra Jan Kubice totiž zaslal do připomínkového řízení rozhodnutí o zastavení Projektu internetizace knihoven (PIK). Důvod je jednoduchý: ministerstvo nemá peníze. Materiál by brzy měla projednat vláda.

Rozhodnutí přitom odporuje pondělnímu projevu Petra Nečase. Premiér nastínil, že v rámci zvyšování konkurenceschopnosti země chce, aby byla většina obyvatel ČR do konce příštího roku připojena k internetu.

Ukončení PIK by naopak snížilo informační gramotnost a zkomplikovalo řadu cílů v rámci strategie Evropa 2020. Zvlášť je zdůrazňován boj proti sociálnímu vyloučení určitých skupin obyvatel a prohlubování "digitální propasti".

Alena Gajdůšková, místopředsedkyně senátu za ČSSD, považuje krok ministerstva vnitra za faktickou likvidaci knihoven. Podle ní jsou různé důvody, proč 40 procent obyvatel země stále ní připojeno na internet. "U nás na Valašsku není jednoduché se na některých místech připojit," řekla Právu.

Plán vnitra překvapil i předsedu školského výboru Waltera Bartoše z ODS. "To bych považoval za velký problém, kterým by se určitě musel zabývat školský výbor," řekl listu Bartoš.

Projekt mělo převzít ministerstvo kultury už v roce 2007

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík nastínil možné řešení: Pokud by vnitro nechtělo dále knihovny v tomto směru financovat, mohlo by tuto povinnost přebrat ministerstvo kultury. Předseda Svazu knihovníků a informačních pracovníků Jan Richter uvedl, že celou situaci způsobilo přetahování o financování programu mezi ministerstvy vnitra a kultury. Na projekt přispívá i EU.

"My bychom uvítali převedení projektu pod kulturu. I když chápu priority vnitra, není jen ministerstvem policie. Jsem přesvědčen, že kultura by o tom rozhodovala jinak," dodal Richter.

Za chybu označil i to, že projekt byl součástí tzv. komunikační infrastruktury informační správy, kde byly vysoké požadavky na bezpečnost a přípojka vyšla hodně draho. "Kdyby se to dostalo do kompetence kultury, věřím, že náklady by byly mnohem nižší," tvrdí Richter.

Ukončení financování internetu v knihovnách by se dotklo asi tří milionů návštěvníků, kteří ho každý rok využívají. Nejedná se jen o sociálně slabší, ale i o matky s dětmi, studenty a důchodce. V blízké době také bude zdigitalizována veškerá tisková produkce na území ČR a tyto materiály by tak nebyly dostupné.

Projekt na internetizaci knihoven byl zahájen v roce 2004. "Financování provozu zřízených přípojek ze strany ministerstva vnitra již překročilo horizont původně plánované doby tří let od zřízení. V současné době je připojeno více než 3 200 knihoven, v průběhu roku 2011 je možné předpokládat připojení na 3 400 knihoven s finančními náklady cca 98,5 mil. Kč ročně," uvedl Kubice v materiálu pro vládu.

V malých obcích, kde není jiná možnost, zajišťuje služby satelitní připojení. "Jeho úhrada ale přesahuje až 4 350 Kč za měsíc," píše Kubice ve zprávě. Ministr dále uvedl, že financování služeb v kapitole vnitra pro rok 2011 je dále neúnosné a měl by ho převzít resort kultury, obce nebo kraje podle toho, kdo knihovny spravuje.

Při schvalování rozpočtu v roce 2007 nedošlo k převedení prostředků na realizaci PKI ze zrušeného ministerstva informatiky na resort kultury, a tak prozatímně převzalo projekt vnitro. To se snažilo přehodit financování na kulturu i v roce 2010 s tím, že vnitro dofinancuje rok 2009. Návrh však nebyl předložen a dál se odkládal.

Kubice vysvětlil, že hlavním důvodem pro předložení návrhu je neustálé oddalování převodu příslušné agendy na resort kultury, dlouhodobé neřešení financování PIK a "vytvoření nestandardního překlenovacího modelu dlouhodobého předávání projektu do působnosti ministerstva kultury, aniž by byly ministerstvu vnitra pro tento model vytvořeny nezbytné podmínky. Další financování předmětných služeb v rámci kapitoly ministerstva vnitra v roce 2011 je dále neúnosné," uzavřel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video