Internet: opomíjená zbraň volební kampaně

Uživatelů internetu je jednou tolik než při minulých volbách. S internetem už někdy pracovala zhruba pětina Čechů. Znamená to, že senátní volební kampaň letos využije kyberprostor? Tři měsíce před dnem D to tak zrovna nevypadá. Internetové stránky adeptů na senátorské křeslo jsou spíš výjimkou. Internet je dostupný hlavně ve velkých městech, a proto ho jako nástroj kampaně využívají především kandidáti z městských nebo příměstských obvodů.

Stejně tak má logiku, že se na internet zaměřují spíš pravicoví politici - internetová populace je totiž mladší, vzdělanější a bohatší než celostátní průměr, a z toho plynou její politické sympatie. Ve dva roky starém průzkumu byl mezi uživateli internetu poměr příznivců pravice a levice 8:1.

Co lze najít na stránkách kandidátů do Senátu? Jsme slušní lidé, jako vy, vzkazují voličům. Více ZDE.

Přesto třeba z kandidátů Unie svobody mají své osobní stránky jen Josef Zieleniec a Edvard Outrata. U ODS je jich víc (Zdeněk Klausner, Daniela Filipiová, Jaromír Langer, Alena Palečková) a nejvýrazněji se zatím na internetu ukazují lidovci. Každý z jejich kandidátů a kandidátek má svou stránku, byť některé obsahují jen životopis a základní informace.

Výhody internetu pro politiky

- skoro nic to nestojí - žádné peníze za benzin, za pronájem sálů, za tisk letáků...
- oslovují občany, aniž se musí zvednout ze židle
- během okamžiku toho sdělí tolik, kolik uznají za vhodné, neomezují je listy papíru
- mohou rychle reagovat na aktuality

Výhody internetu pro voliče

- když se chci politika na něco zeptat, mohu s ním komunikovat přes počítač.
- mohu porovnat víc kandidátů, stačí jen párkrát ťuknout do klávesnice svého počítače; ale pozor - ani internetové stránky kandidátů nejsou ničím víc než volebním letákem, tudíž nečekejme, že tu kandidáti budou sami k sobě kritičtí.

Je však kampaň na internetu tak podstatná? Stránky Jiřího Dienstbiera do včerejšího odpoledne navštívilo 1972 zájemců, Jiřího Paroubka 285 a web Heleny Rögnerové 312 lidí.

"Mimořádně důležitý je internet v Praze, kde je nejvyšší koncentrace uživatelů. A o postupu do druhého kola budou rozhodovat tisíce, ne desetitisíce hlasů. Kdo z kandidátů tady vynechá internet, může udělat fatální chybu," míní volební expert Jan Herzmann.
Z lídrů ČSSD vstoupili na síť náměstci primátora Kechner a Paroubek a budoucí poslankyně Navarová - všichni tři kandidují v Praze - a favorit mladoboleslavského obvodu Jiří Dienstbier. Naopak Richard Sacher (kandiduje na Náchodsku) ani Valtr Komárek (na Teplicku) své stránky nemají.

"Z oslovení internetové populace by mohla nejvíc profitovat Unie svobody a po ní ODS," soudí Herzmann. "Ale musí to být oslovení dobré - pravidelní uživatelé jsou citliví na kvalitu," dodává.

Unie, která internet hojně využívala už v kampani 1998 a často zdůrazňuje podporu moderních technologií, je zatím pozadu. Na stranických stránkách není o podzimních volbách ani zmínka. "Po dovolených se to výrazně změní," ujišťuje mluvčí strany Patrik Nacher.

"Ještě nemusí být pozdě. Internetová veřejnost se rozhoduje rychle a do voleb zbývají skoro tři měsíce," připouští Herzmann.

Každopádně, kampaň na internetu časem zhoustne: ve výstavbě jsou například stránky www.slouf.cz a www.radimmasny.cz.

Hodnocení internetových stránek

Hodnotila redaktorka časopisu Marketing&Media Radana Čechová a Jan Lipold z MF DNES. Kritérii byla kreativita (vzhled a interaktivita stránek), informace (množství, hodnota, aktuálnost poskytovaných informací) a orientace (přehlednost internetových stránek, orientace v textech). Maximální známka je *****.
 

Kreativita

Informace

Orientace

M&M

MFD

M&M

MFD

M&M

MFD

Jiří Dienstbier
(ČSSD, M. Boleslav)
** ** *** *** ** ***
Daniela Filipiová
(ODS, Praha 2)
*** *** *** ** *** ***
Otto Kechner
(ČSSD, Praha 12)
** ** ** * ** **
Zdeněk Klausner
(ODS, Praha 4)
* * ** ** ** **
Jaromír Langer
(ODS, Náchod)
** *** *** ** *** **
Světlana Navarová
(ČSSD, Praha 4)
** ** *** *** ** **
Edvard Outrata
(US, Praha 12)
** ** * ** *** **
Jiří Paroubek
(ČSSD, Praha 8)
* ** *** *** ** ***
Petr Pithart*
(KDU-ČSL, Chrudim)
** ** ** ** ** **
Helena Rögnerová
(KDU-ČSL, Benešov)
** * **** **** ** **
Milan Šimonovský
(KDU-ČSL, Brno)
*** *** ** *** ** ***
Jiřina Voňková
(KDU-ČSL, Praha 8)
** ** ** * ** **
Josef Zieleniec
(US, Praha 4)
**** **** *** **** *** ****
Stránky Petra Pitharta mají prakticky stejnou podobu jako stránky několika dalších kandidítů KDU-ČSL a ty proto nejsou v přehledu uvedeny.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video