Armádní specialisté cvičí přežití v zimní přírodě. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Instruktoři nocují ve sněhu, aby mohli učit přežití

  • 1
Ze sněhových záhrabů se vynořují první postavy. Další noc v mrazu a ve sněhu končí. Uprostřed Jeseníků takto vrcholí armádní kurz přežití pro specialisty, kteří umění přežít budou učit vojáky u svých jednotek.

"Když má člověk dobré vybavení, přespat se dá všude," tvrdí Eduard Zíka ze 151. ženijního praporu v Bechyni. Spolu s desítkou kolegů absolvuje v Jeseníkách dvoutýdenní armádní kurz zimního přežití. - více zde

Vojenské spacáky, které používá on i jeho kolegové, snesou i extrémních 30 stupňů od nulou. Tak hluboko však rtuť teploměru zatím během dvou týdnů neklesla. Kvůli dešti, který budoucí instruktory přežití potrápil první noc, používá na noc ještě speciální pytel z nepromokavého materiálu.

"Je to jako futrál, do kterého i se spacákem zalezete a i když prší nebo sněží, jste v pohodě," usmívá se Zíka. Ze všudypřítomných sněhových závějí nabírá několik hrstí mokrého sněhu, aby uvařil čaj na další cestu.

První týden kurzu absolvovali budoucí instruktoři přežití komplexní přípravu na to, aby nyní zakusili záludnosti zimních hor nepřetržitě několik dní v řadě přímo na vlastní kůži. Od pondělka putují i třicet kilometrů denně nehostinnou krajinou s veškerou výbavou na zádech a plní přitom nejrůznější úkoly. Na noc si pak vždycky ustelou ve sněhu.

"Jdeme pořád nahoru a dolů, ale sil je dost. Nejtěžší byl první den, kdy jsme šli přes dvacet hodin v kuse a spali jen dvě hodinky," konstatuje Zíka. Na podobnou zátěž je podle svých zvyklý, sám kurzy přežití pořádá.

Desítky kilometrů terénem střídají noci ve sněhu
Tady musí vojáci zvládnout mnohakilometrové přesuny hlubokým sněhem na lyžích i sněžnicích s veškerou výbavou na zádech, překonávat vodní toky pomocí lan, budovat improvizované přístřešky ve sněhu, zdolávat skalní masivy nebo ošetřovat raněné a dopravit je do bezpečí.

Náročnost kurzu organizátoři stupňují. Odebírají vojákům vybavení. Z původní dvacetikilogramové výbavy, kterou s sebou nesou, si jeden den například mohli nechat jen pět věcí, které si sami pro další přežití vybrali.

"Kurz obsahuje celou škálu dovedností, které si budoucí instruktoři přežití musí osvojit," říká hlavní instruktor Milan Steininger z Ředitelství výcviku a tvorby doktrín ve Vyškově, které speciální kurz organizuje.

Učí se tak například vyrábět improvizované sněžnice a urazit na nich několik kilometrů, cvičí orientaci ve dne i v noci pomocí navigačních přístrojů nebo pouze mapy a buzoly. Minulý týden už vojáci nacvičovali spolu s Horskou službou Jeseníky pohyb v lavinových polích. S psovody z Přerova pak i vyhledávání lidí zasypaných lavinou.

Aby absolventi kurzu získali licenci pro výuku přežití u svých jednotek, musí podle Steiningera projít zimním a později i podobným letním výcvikem. Ten prodělají na Libavé.

Manévrů v Jeseníkách se účastní i experti, kteří pomocí přístrojů monitorují a analyzují vitální funkce vojáků. Měří tepovou frekvenci během jednotlivých úkolů a zkoumají chování organismu v extrémních podmínkách.

, natoaktual.cz

Video