Inspektoři OSN prověřují irácké paláce

  • 116
Zbrojní inspektoři OSN dále pokračují v kontrole podezřelých míst v Iráku. Poprvé v rámci pátrání po zbraních hromadného ničení vstoupili do jednoho z prezidentských paláců v Bagdádu. Zbrojní experti přitom v pondělí zjistili při své práci první nesrovnalost. Postrádají zařízení, která byla zaevidována při předchozí misi OSN.

Podle svědků vešel tým inspektorů do budovy náležející prezidentu Saddámu Husajnovi ve čtvrti Karch v centru města.

Úkolem týmu Monitorovací, ověřovací a inspekční komise OSN (UNMOVIC) je ověřit, zda Irák nevyvíjí zbraně hromadného ničení.

Inspektoři postrádají zařízení
V pondělí experti přišli na to, že zařízení, která zaznamenali minulí inspektoři v jednom objektu spojeném s výrobou raket, se postrádají. Sdělil to v Bagdádu jejich mluvčí Hiro Ueki.

Jedná se o první zaznamenanou nejasnost od obnovení inspekcí v Iráku 27. listopadu po čtyřleté přestávce. Tu si vynutily spory mezi Bagdádem a inspektory koncem 90. let, kdy je Irák obviňoval ze špionáže pro Západ, především pro USA.

"V roce 1998 se v objektu nacházela řada částí různých zařízení, které tehdejší inspektoři OSN označili štítky, a několik dohlížecích kamer. Žádné z těchto zařízení v objektu dnes není. Iráčané nás ujišťovali, že část z nich byla zničena při bombardování objektu (USA v roce 1998) a že druhá část byla převezena do jiných objektů," řekl Ueki.

Přepadová akce
Zbrojní inspektoři OSN v pondělí doslova přepadli bagdádský výrobní komplex, kde Saddámův režim vyvíjel naváděcí systémy pro zakázané rakety Scud. Šest hodin trvající prohlídka střediska začala velmi dramaticky, když se inspektoři v terénních automobilech vřítili dovnitř komplexu a hermeticky zablokovali vchod. Nikdo ze zaměstnanců nemohl vejít ani odejít, a dokonce i ředitel podniku, který přijel až po inspektorech, musel čekat na povolení ke vstupu.

Bush není spokojen
Americký prezident George Bush v pondělí vyjádřil pochyby nad ochotou Iráku v otázce inspekcí skutečně upřímně spolupracovat. Řekl to v prvním velkém projevu po zahájení odzbrojovacích inspekcí.

"Dosavadní známky spolupráce Iráku nejsou povzbudivé," řekl s tím, že Iráčané stále střílejí po amerických a britských letounech, které hlídkují nad bezletovými zónami na severu a jihu Iráku, a bagdádská vláda posílá neustále dopisy protestující proti rezoluci Rady bezpečnosti OSN k odzbrojení Iráku.

Prezident zopakoval, že Bagdád musí splnit závazek zbavit se zakázaných zbraní, jinak Spojené státy stanou v čele koalice, která režim Saddáma Husajna odzbrojí.

Dodal, že Saddámův režim je vyloženě nepřátelský vůči Spojeným státům, paktoval se s teroristy a usiloval o vlastnictví chemických, jaderných a biologických zbraní. "Prohlášení o tom, zda vlastní zakázané zbraně, které má Irák poskytnout OSN do 8. prosince, musí být důvěryhodné," zdůraznil Bush.

Neděle: kontrola letiště a vojenských objektů
Inspektoři během víkendu v oblasti Chán Bání Saad 30 kilometrů severovýchodně od Bagdádu navštívili letiště pro malá letadla používaná pro rozprašování pesticidů na pole. Objekt, který spadá pod ministerstvo zemědělství, byl před válkou v Perském zálivu z roku 1991 střediskem pro výzkum systémů leteckého šíření chemických a bakteriologických zbraní.

Druhá inspekční skupina zkontrolovala vojenský komplex Ibn Firmas v Rášidíji 20 kilometrů severně od Bagdádu. Podnik vyrábí elektrická zařízení pro vojenské i civilní využití.  Irácké úřady v roce 1995 přiznaly, že měly program vývoje bakteriologických zbraní, a ujistily, že výzkum ukončily a zařízení zničily. Britská vláda ve své zprávě letos v září označila za "pravděpodobné", že Iráčané si zachovali schopnost leteckého šíření jedovatých látek na velké plochy.

Místo sobotní inspekce se údajně nepodařilo utajit
OSN v sobotu přiznala, že ředitel jednoho z kontrolovaných objektů v Iráku byl o příjezdu zbrojních inspektorů předem uvědoměn. Šéf vojenského areálu spravovaného Veřejnou společností Matky všech bitev Husajn Hamúdí dostal informaci o kontrole asi hodinu před příjezdem inspektorů. Skutečnost později potvrdil i mluvčí OSN v Bagdádu Hiro Veki.

Utajení míst inspekcí přitom vyžaduje rezoluce 1441, aby byla zajištěna spolehlivost procesu odzbrojení Iráku.

Inspekce v Bagdádu jednají šeptem
Zbrojní inspekce v Iráku probíhají tak hladce, až to budí podezření. Podle agentury AFP se objevily spekulace, že Iráčani inspektory odposlouchávají. Dozvěděli by se tak, do kterého ze stovek vytipovaných objektů se vypraví. Moment překvapení je přitom hlavní zbraní inspektorů.

Prohlídky prvních objektů podezřelých z výroby nebo skladování zbraní hromadného ničení proběhly ve středu a ve čtvrtek bez vážných problémů. Iráčani s inspektory spolupracovali a na nic si nestěžovali.

Podle jednoho z novinářů se ale zdálo, že v továrně na výrobu zbraní Tahadi odborníky Spojených národů očekávali.

"Nebylo by překvapením, kdyby režim Saddáma Husajna nechal inspektory odposlouchávat," připustil v Londýně mluvčí britského ministerstva zahraničí.

Bagdádští zaměstnanci OSN reportérům přiznali, že kvůli nedostatku prostředků neprověřili, zda nejsou v sídle inspektorů skryté mikrofony.

Inspektoři jsou proto před každou misí velmi opatrní. Šéf inspekčního týmu Francouz Jacques Baute při poradách objekty nejmenuje, jen je ukazuje na mapě. Citlivé rozhovory prý vede v zahradě.

Mluvčí inspektorů Hiro Ueki ujistil, že dělají všechno pro to, aby zabránili úniku informací.

OSN počítá s prověřením více než 700 objektů. Počet inspektorů se do konce roku zvýší ze současných dvou desítek na sto. "Když vše půjde dobře, práce potrvá asi rok," soudí Jacques Baute.

Inspektoři budou už brzy létat do vzdálenějších částí Iráku vrtulníky. Nejméně pět strojů bude rovněž hlídat, aby se do zkontrolovaných objektů nevozil nějaký materiál.

Bagdád i Západ vedou propagandu
Irácké ministerstvo zahraničí obvinilo britského premiéra Tonyho Blaira ze lži. Inspekce v laboratoři pro výzkum zvířecích nemocí a továrně An-Násir podle Bagdádu dokázaly, že neskrývají tajnou vojenskou výrobu, jak Blair tvrdil.

Napětí trvá i v otázce bezletových zón nad jihem a severem země, které udržují Londýn a Washington bez podpory OSN. Irák ve čtvrtek uvedl, že spojenecké hlídkovací letouny zabily během útoku civilistu.
 
Spojenci shodili v jižním Iráku 360 tisíc letáčků. Odrazují v nich Iráčany od toho, aby opravovali poškozené protiletadlové systémy.

"Ohrožujete tím svůj život. Spojenecké síly mohou udeřit kdekoli a kdykoli. Hlídkové lety chrání irácký lid," stálo na letáčcích.

Irácký důstojník (vpravo) diskutuje se zbrojními inspektory OSN při včerejší kontrole ve vojenském komplexu Karamá na předměstí Bagdádu. (2. prosince 2002)

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video