Mahmúd Ahmadínežád na exkurzi v Natanzu, kde Íránci obohacují uran

Mahmúd Ahmadínežád na exkurzi v Natanzu, kde Íránci obohacují uran | foto: Profimedia.cz

Inspektoři OSN poprvé připustili, že Írán tajně vyvíjí nukleární hlavice

  • 12
Mezinárodní agentura pro atomovou energii ve své čerstvé zprávě podezírá Írán, že tajně experimentuje s obohaceným uranem. Inspektoři OSN tak poprvé přiznávají, že Teherán usiluje o výrobu jaderné bomby. Dosud se předpokládalo, že tyto experimenty ukončil před sedmi lety.

První zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) pod vedením nového šéfa Jukija Amana je k Íránu neobvykle tvrdá a vůbec poprvé režim přímo obviňuje z výroby nukleární zbraně.

"Agentura získala spolehlivou a podrobnou informaci o technických detailech a časovém rámci, v němž se odehrávají (podezřelé) aktivity, i o tom, kdo a jaké organizace se na nich podílejí," píše se ve zprávě.

"To vše dohromady vzbuzuje podezření z toho, že se v Íránu v minulosti i nyní odehrávají nepřiznané aktivity směřující k výrobě jaderné hlavice," uvádí zpráva, kterou bude na začátku března projednávat Rada guvernérů OSN.

Obohacování na 20 procent jako cesta k jaderné zbrani

OBOHACOVÁNÍ URANU V ÍRÁNU

- Írán běžně obohacuje uran na 3,5 % pro potřeby jaderných elektráren.
- V únoru oznámil, že obohacování zvýšil na 20 % pro potřeby svého výzkumného reaktoru.
- K výrobě jaderných zbraní je potřeba uran obohacený na 90 %.
- Experti říkají, že je překonání hranice 20 %pro obohacování na vyšší úroveň klíčové.

autor: BBC

Írán provokuje svým jaderným programem Západ už několik let. Naposledy zahrál na nervy mezinárodnímu společenství tento měsíc, když oznámil obohacování uranu na 20 procent (o začátku obohacování čtěte zde).

Podle čerstvé zprávy MAAE už první dávku uranu obohaceného na 19,8 procenta Teherán skutečně vyrobil, a to ve svém provozu v Natanzu. Hodlá ho prý využít k výrobě izotopů pro lékařské účely.

Takto obohacený uran je ale podle odborníků také klíčovým krokem k výrobě atomové zbraně. Podezření vzbuzuje i to, že s procesem obohacování začali dřív, než do Natanzu dorazili inspektoři MAAE, což je v rozporu s normami.

Teherán zprávu pochválil

I když je nová zpráva k Íránu kritická, tak ji Teherán pochválil. "Dokument potvrdil, že nukleární aktivity Íránu jsou mírové a že materiál ani program nejsou zneužívány k vojenským účelům," vyčetl ze zprávy íránský zástupce při MAAE Alí Asgar Soltaníja.

"(Amano) znovu potvrdil zprávy MAAE z minulých šesti let, podle nichž jsou íránské aktivity mírové," dodal Soltaníja. "Vždycky jsme říkali, že když Írán nebude spolupracovat, tak musí počítat s následky," reagoval na zprávu mluvčí Bílého domu Robert Gibbs (o předchozí kritice Íránu čtěte zde).

Současná zpráva je v rozporu s informacemi amerických tajných služeb, které v roce 2007 uvedly, že Írán přestal pracovat na jaderné zbrani už v roce 2003. Rozvědky Velké Británie nebo Německa přesto tvrdí, že program pokračoval v utajení i nadále.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video