Naprostý nesmysl, odmítl Putin obvinění Damašku z chemického masakru

  • 868
Ruský prezident Vladimir Putin zpochybnil tvrzení Washingtonu o užití chemických zbraní syrským režimem Bašára Asada. Žádá, aby USA předložily důkazy v Radě bezpečnosti OSN. Inspektoři, kteří v posledních dnech v Sýrii ověřovali údajné použití chemických zbraní, v sobotu ukončili svá šetření a ze země odjeli.

Syrský konflikt

Ruský prezident Vladimir Putin rázně odmítl tvrzení Washingtonu o "neochvějných důkazech" prokazujícíh užití chemických zbraní v Sýrii. Obvinění Damašku z užití chemických zbraní označil za "nehorázný nesmysl" a provokaci a současně vyzval USA, aby předložily důkazy v Radě bezpečnosti OSN. V ní je Rusko jedním z pěti stálých členů.

"Za situace, kdy je syrská armáda v ofenzivě, je nehoráznou hloupostí hovořit o tom, že syrská vláda použila chemické zbraně," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

"Jsem přesvědčen, že nejde o nic více než o provokaci ze strany těch, kdo chtějí zatáhnout do syrského konfliktu další země a získat podporu od nejsilnějších účastníků mezinárodního života, především USA," pokračoval dále Putin.

Případný vojenský zásah by podle něj pomohl právě povstalcům a jejich "sponzorům". "Syrská vládní vojska útočí, takzvaní povstalci jsou v těžké situaci, protože nemají takové zbraně jako vládní vojska, chybí jim letectvo, obrněná technika, moderní rakety a dělostřelectvo. Co je třeba udělat pro sponzory takzvaných povstalců a pro ty, kdo stojí za sponzory? Pomoci zaplnit mezeru ve schopnostech povstalců. Východisko je jen jedno: sami zasadit údery. Jestli k tomu dojde, bude to krajně smutné," dodal.

Prezident Putin také vybídl svůj americký protějšek Baracka Obamu, aby jako nositel Nobelovy ceny za mír pomyslel na příští oběti případné intervence v Sýrii.

Hlasování britského parlamentu proti zásahu v Sýrii podle Putina vypovídá o tom, že mezi západními politiky jsou tací, kteří se řídí zdravým rozumem (více o fiasku Davida Camerona při hlasování se dočtete zde).

Ruský prezident současně navrhl, aby se o situaci v Sýrii hovořilo na summitu G20, který se uskuteční koncem příštího týdne v Petrohradu.

Moskva se dlouhodobě staví proti případné intervenci v Sýrii a stejně tak jako další člen Rady bezpečnosti, Čína, žádá přímé důkazy.

Inspektoři OSN již odjeli ze země

K jejich získání byly počátkem srpna do Sýrie vysláni inspektoři OSN. Vyjma dřívějších hlášených útoků pracovali od pondělí také na posledním údajném napadení chemickými zbraněmi poblíž Damašku.

Vyšetřování však již ukončili a odjeli ze země. Agentura Reuters s odvoláním na očité svědky uvedla, že inspektoři OSN v sobotu ráno odešli ze svého hotelu v Damašku a že jejich konvoj se vypravil na silnici vedoucí do sousedního Libanonu. Reportéři agentury AP uvedli, že do Libanonu přijel přes syrské hranice konvoj 13 automobilů vyšetřovatelů, který následně zamířil na letiště v Bejrútu.

Inspektoři by mohli v neděli předložit generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi první předběžnou zprávu o své činnosti. Nasbírané vzorky krve a moči obětí údajného útoku i vzorky půdy z jeho okolí musejí být podrobeny zevrubné analýze v laboratořích v severní Evropě.

Zkoumání může trvat asi dva týdny. Jedním z vědeckých pracovišť, kde bude analýza probíhat, je podle agentury APA výzkumný ústav obrany ve švédském městě Umea. Druhá laboratoř působí při Helsinské univerzitě.

Inspekční tým pracoval v Sýrii s úterní přestávkou od pondělka, aby objasnil údajný chemický útok, při němž 21. srpna zemřelo několik set lidí.

Washington může počítat s podporou Turecka

Spojené státy a Francie ale už nyní nepochybují o tom, že odpovědnost za útok z minulého týdne nese režim syrského prezidenta Bašára Asada. Oba západní státy daly v pátek najevo, že jsou odhodlány k razantní odpovědi. Americký prezident Barack Obama nicméně upřesnil, že definitivní rozhodnutí ještě nepadlo a že jsou zvažovány nejrůznější možnosti.

Washington může při případném útoku počítat také s podporou Turecka. Premiér Recep Tayyip Erdogan v pátek řekl, že mezinárodní vojenský zásah proti Sýrii by měl být zaměřen na svržení Asadovy vlády. Erdogan se tak vyjádřil poté, co americký prezident Barack Obama připustil, že zvažuje v souvislosti s údajným chemickým útokem z minulého týdne akci omezeného rozsahu.

Podle Erdogana se nemůže intervence omezit na 24hodinovou operaci, při níž by po útoku následovalo stažení. "Jde o zastavení krveprolití v Sýrii a oslabení režimu do takové míry, aby se vzdal," řekl Erdogan, který patří mezi nejostřejší kritiky Asadova režimu.

Podpora intervence mezi Američany stoupá

Agentura Reuters zveřejnila v pátek výsledky průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos, které ukazují, že většina Američanů je proti zásahu Spojených států do syrské občanské války. Podpora tomuto kroku ale stoupla po údajném chemickém útoku z minulého týdne.

Zhruba 53 procent dotázaných v průzkumu z tohoto týdne uvedlo, že by se Spojené státy měly držet zpátky. Minulý týden jich přitom bylo ještě 60 procent. Jen 20 procent z účastníků ankety uvedlo, že USA by zasáhnout měly. V minulém týdnu tento názor ale sdílelo jen devět procent lidí.

Počet podporovatelů intervence stoupá na 29 procent, když se potvrdí, že syrský režim použil chemické zbraně proti civilistům. Naopak 44 procent i navzdory tomu je proti vnějšímu zásahu.

Dojemné setkání po brutálním útoku: Syřan našel ztraceného syna:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video