Inspektoři mohou padělky zabavit přímo v obchodech

Přímo na tržištích či ve skladech mohou od 1. září zabavovat pracovníci České obchodní inspekce zboží, jež jejich prodejci falešně a neprávem vydávají za výrobky známých světových značek.
Umožňuje jim to novela zákona o ochraně spotřebitele. Falzifikáty oblečení a bot, nesoucí ponejvíce značky firem Adidas, Nike anebo Reebok, skončí ve skladech inspektorů. Ti je pak na náhrady usvědčených provinilců zlikvidují.

"Dříve prodejce naše zákroky nebolely. Dostali akorát pokutu a z ní si stejně nic nedělali. Teď jim na jejich majetek v případě prohřešku rovnou sáhneme. To už je pro ně citelný zásah," uvedla ředitelka České obchodní inspekce v Liberci Marie Kučerová. "I když zboží prodávají levně, nějakou hodnotu přeci jen má, takže obchodníkům určitě nebude jeho zabavení lhostejné. Pokud zakročíme několikrát za sebou, myslím si, že falešné zboží stáhnou."

Značkoví výrobci nové možnosti inspektorů vítají. "To je to nejlepší, co se v poslední době na naši ochranu udělalo. Novela zákona už je opravdu o něčem, má smysl. Konečně přišel krok, jenž začne trestat lidi, kteří nás léta poškozují," sdělil zbožíznalec a obchodní zástupce společnosti Adidas ČR Petr Kožuch. "Spousta lidí naše zboží nakupuje kvůli kvalitě, kterou nabízíme. Padělky jsou úplně o něčem jiném. Jsou nekvalitně šité, mají nebezpečná barviva pro pokožku, boty jsou zdravotně naprosto nevyhovující. Všechny tyto výrobky nesoucí naši značku nás silně poškozují."

Dosavadní malá postižitelnost prodejců padělků řadu značkových výrobců v minulých letech dokonce odradila, aby v České republice za ochranu svých známek platili. "Zdálo se jim, že je to zbytečné, když je stejně nedokážeme před napodobeninami jejich značky ochránit. Měli jsme z toho akorát tak mezinárodní ostudu," podotkla Kučerová.

Na padělky navíc doplácel stát. "Jenom na daňových únicích stát přicházel o miliardy," dodal Kožuch.

Inspektoři své kontroly zaměří především na stánkové prodejce v městských tržnicích. "Budeme je kontrolovat jak preventivně, tak na základě stížností majitelů ochranných známek či třeba spotřebitelů, kteří se při koupi zboží nechali napálit," řekla Kučerová. "Padělky nám prodejci budou muset vydat. Počítáme ale i s tím, že se někteří budou bránit. V takovém případě přivoláme policii." Zabavené zboží skončí v inspekčních skladech. "Výrobky propadnou státu a nakonec je buď spálíme, anebo rozdrtíme," poznamenala Kučerová. "Uvažovalo se i o tom, že by si zabavené zboží rozebíraly různé sociální ústavy. Byla by s tím ale spousta potíží, navíc značkové firmy s takovým postupem nesouhlasily."

Novela zákona značkovým výrobcům pomůže, zároveň však podle nich vše nevyřeší. "Upravit by potřeboval také celní zákon, jenž by podobné zboží do země vůbec nevpustil," doplnil Kožuch: "Na tržnicích budete falzifikáty zabavovat po kusech. Na hranicích byste je však zajistili všechny."

Novela zákona dá nové pravomoci
 Málokdo očekává, že si od stánkaře odnese za tři sta korun pravé adidasky. "Pravděpodobnost, že někdo koupí na tržišti značkové zboží, se blíží šanci na objev nového kontinentu," říká ústřední ředitel České obchodní inspekce Zbyněk Suchomel. Přestože je prodej padělků trestným činem,  dosud tresty příliš neúčinkovaly. To by měla změnit novela zákona o České obchodní inspekci, která vstupuje v platnost v září.

Jaké nové pravomoci mají nyní inspektoři při kontrolách obchodníků?
Dosud jim chyběla ta nejpodstatnější – tedy možnost nevratně odstranit klamavě označené zboží z trhu. Teď již můžeme nalezené padělky a nedovolené napodobeniny zabavit a zlikvidovat.

Mohou nyní inspektoři při kontrolách zabavovat  také imitace zboží, například bundy označené nápisem velmi podobným logu známé firmy?
Používání určité modifikace ochranné známky je stařičký a poněkud naivní trik některých obchodníků. Jenomže zákon pamatuje i na označení, které není totožné, ale jen zaměnitelné s ochrannou známkou.

Které druhy zboží se nejvíce objevuje mezi padělky? Mají zákazníci šanci rozeznat je od originálu?
Nejčastější je takzvaný značkový textil a obuv a dále audio či videonahrávky. Od originálu je lze rozeznat nejčastěji podle kvality a ceny. U zaměnitelných označení je to zmíněná drobná odchylka textu nebo výtvarného provedení, například nápis ADIDOS, čtyři proužky místo tří a podobně.

V minulosti často také končila pravomoc inspektorů v okamžiku, kdy obchodník schoval padělané zboží z pultu do tašky nebo auta a oficiálně je tedy nenabízel. Změní se v tomto směru něco?
Ano, za prodej či nabídku se výslovně považuje i skladování takového zboží. To znamená jeho umístění ve skladech, dopravních prostředcích, kancelářích nebo jiných nebytových prostorách a v prodejních místech včetně stánkového prodeje.

Někteří lidé kupují padělky na tržištích záměrně, neboť jsou mnohem levnější a často vypadají jako originál. Nemyslíte, že se budou snažit z tohoto důvodu  obcházet zákony kromě obchodníků i  spotřebitelé?
Ale spotřebitel přece nákupem falzifikátu zákon neobchází – vždyť nemá podle zákona povinnost nakupovat pouze pravé značkové výrobky. Máte-li však na mysli, že poptávka vyvolává nabídku, pak samozřejmě ano. Možná, že jednou i u nás dospějeme k tomu, že nosit na sobě hrdě falzifikát něčí ochranné známky je stejné, jako se veřejně vychloubat nákupem kradeného zboží.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video