Inspektoři chtějí do 24 hodin opustit Irák

  • 1516
Zbrojní kontroly v Iráku končí. Šéfové inspekcí se rozhodli vyhovět americké žádosti a stáhnout ze země své týmy. Pokud to schválí Rada bezpečnosti, opustí inspektoři Irák do 24 hodin. Možná poslední mírová schůzka rady začíná v New Yorku ve čtyři hodiny.

Šéfové zbrojních inspektorů se rozhodli, že během 24 hodin stáhnou své týmy z Iráku. Rozhodnutí musí schválit Rada bezpečnosti OSN. V Iráku je asi 135 inspektorů. - více zde

Generální tajemník OSN Kofi Annan určí, kdy odjedou zbývající pracovníci OSN, kteří dohlížejí například na rozdělování humanitární pomoci a exportní programy.

on-line
zpravodajství

Spojené státy a Británie stahují své lidi z Kuvajtu, Izraele a Sýrie kvůli hrozbě, že Irák v případě vypuknutí války odpoví chemickými a biologickými zbraněmi.

Britové se obávají teroristických útoků rovněž proti svým zájmům ve Spojených arabských emirátech a dalších státech v oblasti Perského zálivu.

"Pokud jste ještě v Kuvajtu, měli byste odcestovat co nejdřív, dokud fungují pravidelné lety," stojí ve stanovisku britské ambasády v Kuvajtu. Své občany začaly urychleně odvolávat i další státy.

Česká republika patří k zemím, které definitivně uzavřely velvyslanectví v Bagdádu. Zaměstnanci míří domů. České zájmy v Iráku převzal konzulární úřad v syrském Damašku. - více zde

DÁLE ČTĚTE
on-line zpravodajství
ČR uzavřela ambasádu v Bagdádu
Inspektoři se chystají opustit Irák
Bush: Pondělí bude chvílí pravdy
konflikty s americkou účastí
zvláštní příloha o Iráku
Pozorovatelé OSN uvolnili hranici
Pozorovatelská mise OSN (UNIKOM) zastavila ráno operace na irácko-kuvajtské hranici. Pozorovatelé by se měli stáhnout do 17. hodiny. - více zde

UNIKOM hlídal patnáct kilometrů široké a dvě stě kilometrů dlouhé demilitarizované pásmo, které bylo ustaveno po válce v Zálivu v roce 1991. V misi působilo přes tisíc pracovníků, minulý týden je však OSN začala odvolávat.

OČEKÁVÁ SE

odpol. - telefonát Bush x Blair 
16:00
- zasedání RB OSN k nové rezoluci o Iráku
17:00 - zasedání britského kabinetu
18:30 - jednání Bezpečnostní rady České republiky

Blix urychlí novou zprávu
Šéf zbrojních inspektorů OSN Hans Blix označil v neděli situaci kolem Iráku za "hrozivou". Svou další zprávu proto předloží už v pondělí, tedy o den dřív, než plánoval.

Ve zprávě chce údajně pochválit Irák za aktivitu a požádá o další čas na kontroly. Už v neděli večer ale svěřil médiím, že naděje na mírové odzbrojení Iráku vyprchává a zvyšuje se pravděpodobnost války.

V 16 hodin se sejde Rada bezpečnosti OSN, která projedná návrh Francie, Německa a Ruska dát zbrojním inspekcím další čas, vyslechne si zprávu zbrojních inspektorů a projedná novou, ultimativní rezoluci.

Francie hrozí vetem
Paříž nepřijme ultimativní rezoluci OSN k odzbrojení Iráku, prohlásil několik hodin před klíčovým zasedáním rady francouzský ministr zahraničí Dominique de Villepin.

Prezident Jacques Chirac po azorském summitu zopakoval, že Francie je připravena rezoluci vetovat.

"Nezastáváme pacifistickou ani protiamerickou pozici. Nechceme použít veto jen proto, abychom rozzlobili USA. Jenom cítíme, že je tu ještě jiná, normálnější a méně dramatická cesta než válka," řekl Chirac v rozhovoru pro televizi CNN.

OBRAZOVÉ PŘÍLOHY
Speciální jednotky
Bunkr Saddáma Husajna

Uvidíme v pondělí, jaké jsou její skutečné karty, poznamenal na adresu Francie prezident Bush.

Londýn obvinil Francii, že oslabuje tlak na Irák v nejkritičtější chvíli. "Francouzská hrozba vetem nesmírně poškodila veškeré diplomatické úsilí," uvedl náměstek ministra zahraničí Mike O'Brien.

Rezoluce má v RB mnoho odpůrců
Ruský ministr zahraničí Jurij Fedotov předpokládá, že americko-britsko-španělská rezoluce nezíská v Radě bezpečnosti dostatečnou podporu. "Domníváme se, že další rezoluce nebudou zapotřebí," cituje ministra Interfax.

Prezident Putin je přesvědčen, že jakékoli jiné řešení než mírové by bylo chybou.

S rezolucí legitimizující útok nadále nesouhlasí Německo. Zřejmě se už ale smířilo s tím, že válka je neodvratná. Ministr obrany Peter Struck přislíbil, že armáda bude pomáhat při ošetřování a evakuaci zraněných amerických vojáků.

Čína ústy svého ministra zahraničí zopakovala, že válce se musí předejít. "Držte palce míru," vzkázal čerstvě zvolený Li Čao-sing světu. Proti válce se vyslovil také Pákistán, další z členů RB, kteří budou hlasovat o rezoluci.

Belgie zvažuje, že uzavře svůj vzdušný prostor americkým letadlům, pokud Spojené státy zahájí jednostrannou válku proti Iráku bez souhlasu Rady bezpečnosti. Oznámili to v neděli ministři zahraničí a obrany tohoto členského státu NATO.

Azory: Diplomacii vypršel čas
George Bush označil 17. březen za "okamžik pravdy" a poslední šanci pro diplomacii. Tento den je podle něj posledním, kdy Rada bezpečnosti OSN může hlasovat o druhé rezoluci o odzbrojení Iráku.

Stanovisko oznámil po schůzce s nejbližšími spojenci Velkou Británií a Španělskem na Azorských ostrovech. - více zde

Irák hrozí útoky po celém světě
Nejvlivnější irácký list Babel označil azorskou schůzku za "summit ďáblů" a vyjádřil přesvědčení, že Bush bude poražen. Bagdád obvinil USA, Británii a Španělsko z porušování mezinárodního práva.

"Pokud nepřítel zahájí válku, musí mít na paměti, že boj povedeme ve vzduchu, na zemi i ve vodě po celém světě," vzkázal Saddám Husajn.

Zbrojní inspektoři OSN se radí o dalším postupu cestou do iráckého města Tikrít u Bagdádu, rodiště Saddáma Husajna. (17. března 2003)


Video