Inspektor Blix odešel do důchodu

  • 6
Po třech letech se zbrojní inspektoři OSN dočkali nového šéfa. Švéda Hanse Blixe od počátku července nahrazuje Řek Demetrius Perricos. Členům Monitorovací, ověřovací a inspekční komise (UNMOVIC) není neznámý. Dosud působil jako zástupce Blixe, který odchází do důchodu.

Sedmašedesátiletý řecký jaderný expert Demetrius Perricos začínal v řadách expertů OSN v roce 1972 jako inspektor Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Od osmdesátých let vedl týmy MAAE, které kontrolovaly jaderné programy například v Severní Koreji či Pákistánu.

Záhy začal spolupracovat s Blixem, zejména po válce v Zálivu v roce 1991, kdy se podílel na monitorování zbraní hromadného ničení v Iráku.

K UNMOVIC se Perricos připojil v květnu 2000. Od letošního ledna byl Blixovým zástupcem a ředitelem oddělení plánování a operací.

Nyní na Řeka čeká post šéfa zbrojních inspketorů. O jeho jmenování do nevděčné a mnohými kritizované funkce bylo rozhodnuto 10. června.

Čerstvý pětasedmdesátník a dosavadní lídr zbrojních inspektorů Hans Blix se totiž rozhodl odejít do důchodu.

Švédský doyen, který UNMOVIC vedl od března 2000, byl během inspekcí v Iráku nejsledovanější postavou, vedle generálního ředitele MAAE Muhammada Baradeje.

Právník Blix byl mimo jiné členem švédské delegace na ženevské Konferenci o odzbrojení (1962 až 1978). Na domácí politické scéně to dotáhl až na ministra zahraničních věcí v letech 1978 až 1979.

Svou poslední, čtvrtou zprávu o Iráku přednesl v Radě bezpečnosti OSN 5. června. Konstatoval, že týmy UNMOVIC a MAAE zakázané zbraně v Iráku nenašly.

"To však neznamená, že tam nemohou být," podotkl Blix, který nedávno přiznal tlak na inspektory ze strany Američanů před válkou v Iráku.

Podle Blixe je teoreticky možné i to, že Iráčané skutečně zbraně hromadného ničení zničili už v roce 1991.

Irák v minulosti zakázané zbraně vlastnil, což svržený irácký prezident Saddám Husajn vůbec poprvé přiznal až 17. března 2003.

Existence zakázaných zbraní byla hlavním důvodem invaze spojenců do Irák a jednou z příčin téměř třináct let trvajících protiiráckých sankcí.

Obavy utvrzovala dvěstěosmdesátistránková zpráva zbrojních inspektorů z ledna 1999, kteří měli od roku 1998 do Iráku znemožněn vstup po spojenecké operaci Pouštní liška.

Bagdád inspektory vpustil do země až 27. listopadu 2002. Podle závěrečné zprávy provedli během 15 týdnů 731 inspekcí na 411 místech.

I přes širší kontrolní pravomoci dané rezolucí číslo 1441 experti UNMOVIC a MAAE zakázané zbraně do svého odvolání 18. března 2003 nenašli.

Důkazy o existenci zbraní hromadného ničení nyní v Iráku hledají experti USA a Británie. Opětovný návrat inspektorů OSN je zatím nejistý.

Šéf mezinárodních inspektorů Hans Blix předložil Radě bezpečnosti OSN první zprávu o postupu prací v Iráku. (26. listopadu 2002)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video