Detektivové z policejní inspekce žádali diáře ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.

Detektivové z policejní inspekce žádali diáře ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.

Inspekce zkoumá Pospíšilův diář, paradoxně tak pomáhá podezřelému

  • 43
Detektivové z policejní inspekce vyšetřují zakázku na sledování a kompromitaci ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, kterou podrobně zmapovala MF DNES. Postupují však nebývale ze široka. Požádali o jeho diáře s přesným seznamem schůzek a neohlášeně vyslechli i ministrovu asistentku.

Byli dva. Jeden zlý a druhý hodný, jak to tak u policistů bývá. "Od asistentky chtěli informace o pohybu ministra, především jeho elektronické diáře z obou funkčních období. Byla vyděšená," říká náměstek ministra Filip Melzer.

Pospíšil je v tomto příběhu obětí, proto je nevybíravý výslech asistentky neobvyklý.

O informace z ministrova soukromí stál Ladislav Veselý, koncipient advokátní kanceláře, kterou spoluvlastní bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec. Najal si na to soukromého detektiva. Podle jeho výpovědi mu Veselý nabízel třicet tisíc korun za každý den sledování.

Po zveřejnění se případu chopila policejní inspekce. Zjišťuje, kde vzal Veselý detailní itinerář toho, kde se Pospíšil vyskytuje a jaké má zvyky. Ministrův program předal soukromému "očku".

Pospíšil je přesvědčen, že informace pocházely od některého z bývalých policejních bodyguardů, kteří jej dříve chránili. Veselý totiž v minulosti pracoval právě v policejní ochrance, a tak ministrův detailní itinerář mohl získat od některého ze svých bývalých kolegů.

Inspekce udělala práci za soukromé "očko"

Inspekce vzala vyšetřování nebývale zeširoka. Kromě zmapování ministrových diářů a schůzek, vyslechla všechny Pospíšilovy ochránce. Chce zjistit, zda jeho itinerářem nemohl kromě policisty disponovat i někdo z úřadu.

Podle právníků Pospíšila však dochází k paradoxní situaci –  inspekce nasbírala ve spise takové množství informací o Pospíšilovi, že v podstatě udělala práci za původně najaté soukromé očko. A pokud by nyní detektivové Veselého nebo komplice obvinili, měl by ze zákona přístup do spisu a našel by tam mnohé informace, po nichž Veselý pátral. A za něž byl ochoten platit 30 tisíc korun denně.

"Ve spise jsou jména ministrových ochránců, telefonní čísla na ně i jejich výpovědi. Stále od nás chtějí diáře, s kým se ministr stýká. Není tam sice nic negativního, čeho by se měl ministr bát, ale shromažďování těchto informací může vést k ohrožení jeho bezpečnosti," je přesvědčen Melzer.

Podle inspekce vyšetřování nadále pokračuje. "Z tohoto důvodu není možné se k průběhu prověřování vyjadřovat," uvedla mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Ministerstvo spravedlnosti podalo vloni v listopadu trestní oznámení pro několik trestných činů. Veselý se podle něj mohl dopustit neoprávněného nakládání s osobními údaji či pronásledování. A jeho zdroj z policie ještě ohrožení utajované skutečnosti. Inspekce ho dosud nevypátrala.

Veselý opakuje, že to byla jeho osobní msta Pospíšilovi za to, že se ho ještě jako děkan plzeňských práv nezastal. Veselý patří k "rychlostudentům". Popírá, že chtěl nechat Pospíšila sledovat či získat jeho podrobný itinerář.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video