Malých dětí se musí ujmout studovaný učitel jazyka, aby je zaujal. Ilustrační foto

Malých dětí se musí ujmout studovaný učitel jazyka, aby je zaujal. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Inspekce varuje: Jazyky na ZŠ učí nevystudovaní

  • 69
Základní školy mají vážný problém. Cizí jazyky, jeden z nejdůležitějších předmětů, tam podle školních inspektorů učí převážně lidé, kteří pro to vůbec nemají kvalifikaci.

Nejhorší je výuka angličtiny - pouze devětadvacet procent učitelů angličtiny má příslušné vysokoškolské vzdělání.

A každý pátý podle výroční zprávy České školní inspekce nevystudoval vysokou školu vůbec. Podle odborníků je přitom nezbytné, aby právě na základní škole učil cizí jazyk obzvlášť schopný pedagog. Musí totiž umět hned zpočátku probudit zájem dětí o jazyky.

"Nejde jen o to, jestli umí mluvit cizí řečí, důležité je, jestli má i nějaké pedagogické znalosti. V tom je velký rozdíl," řekl mluvčí školní inspekce Libor Vacek.

Inspektoři v loňském školním roce zjišťovali situaci na více než sedmdesáti základních školách v celé zemi.

Školy nemají peníze na pořádné platy
Školy si nedostatek vystudovaných učitelů cizích jazyků uvědomují, ale zároveň se brání. Podle některých ředitelů nechtějí kvalifikovaní angličtináři a němčináři na základních školách pracovat. Důvod je prý jednoduchý: nízké platy.

"Například vystudovaní angličtináři půjdou raději do zahraničních firem nebo třeba do cestovních kanceláří. Dostanou tam třeba i třikrát víc," říká ředitel základní školy v Halenkovicích na Zlínsku Vojtěch Tělupil.

Po vystudovaných jazykářích je navíc na trhu stále poptávka. Takový člověk najde na internetu stovku nabízených míst. "Práci najdou například na personálních odděleních i v reklamě a marketingu. Hojně chodí i do soukromých jazykových škol nebo do školicích firem," vysvětluje šéfka personální agentury Axial Kristina Stiefelová.

Její slova potvrzuje i učitelka anglického jazyka na Základní škole Františka Peřiny v Praze Jolana Makulová. Učí na druhém stupni, má dvě státní zkoušky z angličtiny a nyní studuje třetí semestr na pedagogické fakultě. Obor angličtina a ruština.

"Nevím ani o jedné kolegyni, která se mnou studuje, že by chtěla v budoucnu učit na základní škole. Pokud chtějí učit, raději půjdou na střední školu," popsala Makulová.

Výuka na střední škole je totiž mnohem snazší. "Středoškoláci už nějaké znalosti jazyka mají a jsou inteligenčně učitelům blíž. Učit na základní škole je mnohem náročnější," říká osmatřicetiletá učitelka Jolana Makulová.

Zatímco školy ve velkých městech seženou vystudované učitele snáze, školy v menších městech s tím mají problém.

"Speciálně v Praze takový problém není, zásoba kvalifikovaných lidí je velká. Horší je to v menších městech," potvrdil mluvčí České školní inspekce Libor Vacek.

Inspekce: Na středních školách je to trochu lepší
Zatímco na základních školách učí velké procento nevystudovaných učitelů, na středních školách je situace lepší. Jednoznačně vedou gymnázia.

Na deseti školách, kde inspektoři byli, učilo angličtinu přes osmdesát procent vystudovaných pedagogů. Vysokoškolsky vzdělaných němčinářů bylo dokonce téměř čtyřiaosmdesát procent.

Na šestaosmdesáti středních odborných školách a učilištích bylo profesorů angličtiny k padesáti procentům a němčiny necelých šedesát procent.

Inspekce navíc upozorňuje na to, že na některých základních školách učí na prvním stupni i vychovatelky školních družin nebo učitelky mateřských škol. To se nejčastěji stává na školách, které jsou s mateřinkou sloučené.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video