Inspekce: Policie se do kauzy Kajínek nezapletla

  • 9
Inspekce ministra vnitra prověřovala podíl policistů na kauze Jiřího Kajínka. Podle ředitele inspekce Mikuláše Tomina se neprokázala podezření, že někdo z policistů byl zapleten do této dvojnásobné nájemné vraždy. Jiří Kajínek si odpykává doživotní trest.

Jeho podřízení při přezkoumávání případu vyslechli 26 svědků, mezi nimiž byli i policisté. Udělali také analýzu originálního vyšetřovacího spisu Kajínkova případu. "Úkony, které byly od ledna 2004 do dnešního dne provedeny, nevedly ke zjištění nových skutečností," uvedl Tomin.

Podnětem k prověření role policistů se stal lednový pořad televize Nova Na vlastní oči. Inspekce zkoumala, zda se policisté zmiňovaní v reportáži dopustili v souvislosti s Kajínkovou kauzou například zneužití pravomoci veřejného činitele nebo se dokonce na vraždách podíleli.

Kajínek byl k doživotí odsouzen za to, že zastřelil podnikatele Štefana Jandu, jeho osobního strážce Juliána Pokoše a postřelil Vojtěcha Pokoše. Vraždy si prý objednal plzeňský podnikatel Antonín Vlasák, jehož Janda vydíral. Kajínek vinu od počátku popíral.

S Kajínkem byli stíháni i policisté Jiří Kreuzer a Jan Mikeš kvůli podezření, že ovlivňovali svědky, a mařili tak dopadení pachatele. Soud je ale obžaloby zprostil. Inspekce se podle Tomina po přezkoumání případu s verdiktem ztotožnila. Nepotvrdilo se ani podezření, že se na kauze mohl podílet bývalý policista Jaroslav Kronďák.

Podle televizní reportáže se v roce 1993 snažily Plzeň ovládnout dvě skupiny podnikatelů, za nimiž stáli policisté. Vlasák měl podle Novy na své straně Kreuzera a Mikeše, Jandu zase údajně chránil Kronďák. Tito policisté byli zařazeni do týmu, který měl vraždy vyšetřovat, uvedla Nova.

Tomin připomněl, že nyní už by stejně nemohli být za zneužití pravomoci veřejného činitele nebo za vyzrazení služebního tajemství stíháni vzhledem k promlčecí době.

Nova přišla také s novým svědkem, který se svými spoluvězni údajně viděl vražednou střelbu z cely věznice na Borech. Nově vylíčil okolnosti zločinu jinak, než jak je popsaly v rozsudku nad Kajínkem soudy.

Tyto svědky inspekce nevyslýchala, protože v reportáži neodhalili svoji totožnost. Inspekce respektovala to, že chtěli zůstat v anonymitě, a proto po jejich totožnosti nepátrala. "Měli asi důvody pro to, aby zůstali ve skrytu," konstatoval Tomin.

Krajský soud v Plzni potrestal Kajínka doživotím v červnu 1998. V roce 1999 Vrchní soud v Praze rozsudek potvrdil. Kajínkův případ znovu plnil přední stránky novin zejména na podzim 2000. Tehdy utekl z nejpřísněji střežené české věznice Mírov na Šumpersku. Policie ho dopadla v pražském sídlišti Velká Ohrada.

DÁLE ČTĚTE:
Další články o případu Kajínek

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video