Ministr vnitra Ivan Langer.

Ministr vnitra Ivan Langer. | foto: Dan Materna, MF DNES

Inspekce odposlouchávala Langera i Vidíma

  • 1964
Při vyšetřování úniku takzvané Kubiceho zprávy odposlouchávala Inspekce ministra vnitra se souhlasem soudce tři politiky ODS: ministra vnitra Ivana Langera, poslance Jana Vidíma a současného náměstka ministra obrany Martina Bartáka. MF DNES to sdělily zdroje blízké policii.

Všichni tři politici byli letos 29.května na zasedání branného výboru, kam šéf zvláštního policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice přinesl tajnou zprávu o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy.

Zpráva ještě týž den večer unikla na veřejnost a téměř celou ji na svých internetových stránkách zveřejnil Český rozhlas. Kubiceho zpráva pak v dalších dnech "visela" ještě na stránkách serveru Aktuálně.cz. Mezi odposlouchávanými byli proto ještě redaktoři těchto médií: Jan Hrbáček z rozhlasu a Sabina Slonková z Aktuálně.cz.

Inspekce získala povolení na odposlouchávání celkem osmi lidí. Poslední tři odposlechy se týkají policistů z ÚOOZ. Podle informací MF DNES byl na seznamu odposlouchávaných přímo šéf tohoto útvaru Jan Kubice a jeho dva podřízení: Hynek Vlas a Jaroslav Hruška.

Jména těchto odposlouchávaných byla poslední neznámou aféry, kterou před deseti dny odstartoval ministr vnitra Ivan Langer, když oznámil, že za vlády ČSSD "se odposlouchávalo dvacet politiků, novinářů a policistů".

Langer však pro to neměl v ruce žádný důkaz. Ten mu minulý týden poskytl až šéf policejního Útvaru zvláštních činností Tomáš Almer. Jeho úřad zajišťuje odposlechy policejním složkám i tajným službám - pokud k tomu mají povolení soudu.

Almer si z vlastní iniciativy prověřoval, nakolik je obsah Langerova prohlášení pravdivý, a zjistil, že Inspekce ministra vnitra skutečně při vyšetřování úniku Kubiceho zprávy odposlouchávala politiky i novináře. A napsal proto dopis šesti ústavním činitelům, v němž je upozornil, co se za aférou skrývá.

Napíchnuty byly i desítky příbuzných politiků
Dopis obdržel i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a ten podstatnou část Almerova upozornění zveřejnil přímo ve Sněmovně. Pospíšila pobouřilo to, že inspekce - byť se souhlasem soudu - odposlouchávala i rodinné příslušníky politiků.

Jeden z dvojice politiků Langer-Vidím měl "napíchnuto" dalších devatenáct telefonů a druhý deset. "Při těchto číslech mě polil pot," řekl Pospíšil už v pátek. Politikům inspekce odposlouchávala i rodinné příslušníky.

Nejnovější zjištění toho, kdo byl vlastně odposloucháván, vneslo jasno i do jedné páteční záhady. Ve Sněmovně se totiž obecně mluvilo o tom, že mezi odposlouchávanými byl kromě politiků, novinářů a policistů i jeden lékař.

Tímto mužem je však jeden z trojice politiků - Martin Barták. V době úniku Kubiceho zprávy byl poradcem Jana Vidíma a teď je náměstkem ministra obrany. Ale původní profesí je neurochirurg. Má titul MUDr. "Považuji to za nehoráznou drzost a estébácké manýry," řekl k odposlechům Barták.

Kdo byl „napíchnut“

2 politici:
Ivan Langer – ministr vnitra (ODS)
Jan Vidím – poslanec a bývalý šéf výboru pro obranu a bezpečnost (ODS)

3 policisté:
Jan Kubice – šéf Útvaru pro boj s organizovaným zločinem
Hynek Vlas – podřízený Jana Kubiceho
Jaroslav Hruška – podřízený Jana Kubiceho

2 novináři:
Jan Hrbáček – redaktor Českého rozhlasu
Sabina Slonková – redaktorka Aktuálně.cz

1 lékař:
Martin Barták – Vidímův poradce, nynější náměstek ministra obrany a vystudovaný lékař

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video