Inspekce: Afghánské volby byly regulérní

  • 193
Afghánci poprvé v historii volili prezidenta. Obavy, že volby naruší násilné incidenty, se nenaplnily. Výsledek je přesto ohrožen. Některým voličům se podařilo smýt z prstů značku, že už hlasovali. Většina kandidátů proto vyhlásila bojkot voleb kvůli údajné neregulérnosti.

Problém způsobily fixy, kterými volební úředníci označují ty, kteří už hlasovali. Někteří komisaři totiž omylem použili fix určený k psaní na volební lístky, který jde smýt.

"Doufáme, že je problém relativně omezený," řekl Reg Austin, který v Afghánistánu působí jako technický poradce voleb.

Podle pozorovatelů však byly volby regulérní a demokratické. "Souhlasíme s ústřední volební komisí, že žádost o zrušení voleb podaná některými kandidáty je neopodstatněná," řekl šéf delegace Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě Robert Barry. Přesto je podle inspektorů třeba zjistit, zda byl na některých místech snadno smývající se inkoust použit záměrně, anebo nedopatřením.

Podle úředníků budou první dílčí výsledky známy v neděli večer nebo v pondělí ráno. Nejdříve ale za týden bude podle odhadů možné zjistit trend úspěšnosti kandidátů. Konečné výsledky by mohly být oznámeny až 30. října.

Přestože se očekává, že Karzáího volilo nejvíce lidí, musí ještě splnit podmínku nadpoloviční většiny odevzdaných hlasů. V opačném případě se bude muset uskutečnit druhé kolo voleb s druhým nejúspěšnějším kandidátem. Zatím se ale neví, kdy by se mělo konat.

Patnáct kandidátů volby bojkotovalo
Kandidát Abdul Satár Sirát oznámil, že se 15 z 18 kandidátů rozhodlo volby bojkotovat. "Dnešní volby nejsou legitimní. Nejsme jejich součástí," prohlásil. Ve hře tak zůstal v podstatě jen favorit voleb, prezident Hamíd Karzáí.

Ústřední volební komise složená ze zástupců Afghánistánu a OSN odpoledne rozhodla volby nepřerušovat, naopak je pro vysoký zájem prodloužila o dvě hodiny oproti původnímu plánu, tedy do 18. hodin místního času.

Klid narušily jen menší incidenty
Volební místnosti se otevřely v sedm ráno. Před některými se ihned vytvořily dlouhé fronty. Pozornost se soustředí hlavně na to, kolik lidí přijde hlasovat. Pokud totiž Karzáí získá nadpoloviční většinu hlasů, zvítězí už v prvním kole.

Přes obavy z útoků islámských fundamentalistů a příslušníků svrženého hnutí Taliban se k hlasování zaregistrovalo téměř 13 milionů voličů včetně 1,3 milionu příslušníků afghánských uprchlických komunit v Pákistánu a Íránu.

Volby proběhly poměrně klidně. Dvě hodiny po začátku voleb zaútočili ozbrojenci jižně od metropole na vojenský konvoj a tři vojáky zranili. Jeden z útočníků byl zadržen. Raketový útok v provincii Farah se obešel bez zranění.

Několik drobných incidentů se odehrálo u volebních míst. Zmatek způsobil požár nákladního automobilu poblíž jedné volební místnosti na severu země. "Násilí je jen sporadické," uvedl mluvčí amerických vojáků Scott Nelson.

V předvečer voleb zasáhla hlavní město prachová bouře. Někteří lidé to považovali za špatné, jiní za dobré znamení. "Znamená to, že se Alláh zlobí. Ne na nevinné, ale na teroristy," mínil pětašedesátiletý Abdal Hákim Arghandival.

Podle šestačtyřicetiletého prezidenta Karzáího není důležité, kdo zvítězí. "Podstatné je, že lidé rozhodují o svém osudu. Ať zvítězím já, nebo kdokoli jiný, vítězství bude patřit afghánskému lidu a my ho musíme přijmout," řekl, když odhlasoval.

Afghánská volební úřednice vyvěšuje na zeď mešity volební lístek se jmény a portréty prezidentských kandidátů. (9. října 2004)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video