INPEG: Na Kongresové centrum půjde 20 tisíc lidí

Praha - Masové protesty a blokáda Kongresového centra, to jsou hlavní plány radikálnějších odpůrců MMF a Světové banky na zítřek, úterý 26. září. Právě tento den, kdy jednání finančníků v Kongresovém centru oficiálně začíná, považují aktivisté INPEG za svůj nejdůležitější. "V devět hodin se sejdeme na náměstí Míru. Později se vydáme ke Kongresovému centru, které se budeme snažit vlastními těly nenásilnou formou zablokovat," řekl zpravodaji iDNES mluvčí INPEG Viktor Piorecký.

O svém postupu při akcích jednají v pronajaté hale na Libeňském ostrově, avšak za zavřenými dveřmi. Nikdo, tedy ani policie, zatím přesně netuší, co se na úterý chystá. Podle představitelů INPEG je v Praze tři až čtyři tisíce odpůrců globalizace; organizátoři však věří, že zítřejší demonstrace se zúčastní až 20 tisíc lidí.

Hovoří o tom i stále se zvyšující počet odpůrců globalizace ubytovaných ve stanovém městečku na Strahově i v kempu Džbán. Na ploše strahovského stadiónu bydlí nyní zhruba tisícovka a na Džbánu asi osm desítek aktivistů.

Počet lidí, kteří se do Prahy skutečně dostanou, se ale podle Stefana Bienefelda z INPEG nedá kvůli situaci na hranicích určit. "Je otázkou, zda se například přes české hranice dostane dvacet autobusů s odpůrci globalizace, kteří mají dnes vyjet z Německa. Už nyní registruje INPEG asi stovku lidí, které policie dnes nevpustila do České republiky. V Rakousku čekají i čtyři Italové z vlaku zadržovaného o víkendu na přechodu v Horním Dvořišti," řekl Bienefeld.

Odpůrci chystající blokádu Kongresového centra by se měli sejít v úterý 26. září v devět hodin ráno na náměstí Míru, odkud by se měli vydat na Tylovo náměstí, odkud po skupinkách půjdou ke Kongresovému centru. Smyslem blokády je donutit bankéře ke zrušení obou finančních institucí.

Italové ze skupiny YA BASTA! už zaplatili

Většina z více než pěti stovek  italských odpůrců politiky Mezinárodního měnového fondu a
Světové banky, kteří se ubytovali ve stanovém městečku na pražském Strahově, už za svůj pobyt zaplatila. Pracovníci firmy FAM, která kemp provozuje, totiž povolili vstup  na plochu stadiónu unaveným Italům i bez zaplacení za pobyt. Italové navíc mohou zaplatit v lirách a pobyt je tak stojí 30.000  lir.

Velká skupina Italů přijela do Prahy dnes brzo ráno poté, co strávili na hraničním přechodu v Horním Dvořišti v podstatě celou neděli, protože čeští policisté nechtěli do země vpustit čtyři z nich. Část unavených cizinců, z nichž mnozí patří k radikálně levicové organizaci YA BASTA! nevydržela zdlouhavou proceduru při zápisu do tábora a vynutila si vstup do kempu.

Problémy s placením mají i v kempu Džbán

V areálu kempu Džbán bydlí zahraniční a domácí odpůrci globalizace v malých stanech a bungalovech. Převládají mezi nimi němečtí občané. Češi, Angličané a Američané jsou podle pracovnice recepce v menšině. I ona si postěžovala, že někteří hosté dosud nezaplatili. "Zahraniční aktivisté na kolech slíbili, že vyberou všechny pasy a složí celou částku, ale dosud jich zaplatilo jenom několik," vysvětlila.

Centrum INPEG na libeňském ostrově bylo dnes po osmé hodině naopak vylidněné. Dvě desítky aktivistů tam pro své kolegy, kteří přicházeli po malých skupinách od stanice metra Palmovka, chystaly snídani a uklízely.

Na zemi na ně čekala bedýnka s jablky, o kus dál na improvizovaném stole ležely bochníky chleba a konvice s čajem a kávou. Čtyři italští aktivisté, kteří do Prahy přijeli nad ránem vlakem YA BASTA, se však občerstvovali už na Palmovce. Využili nabídky místního stánkaře a posnídali opékané klobásy.

Před doky i v hale, která slouží jako místo schůzek anarchistů, likvidovali aktivisté zbytky po nedělních jednáních. Na hromady shrnovali lahve od minerálek a různé papíry. Z Libeňského mostu se na ně dívali policisté a přicházející odpůrci globalizace s batohy na zádech.

 

Fórum umírněných odpůrců globalizace skončí už ve středu

V Městské knihovně v Praze už druhým dnem pokračuje veřejné diskusní fórum umírněných odpůrců světových finančních institucí Jiná zpráva.

Hovořit budou hlavně o problémech zemí třetího světa, o dopadech činnosti Mezinárodního měnového fondu a Světové banky či o ekologickém dluhu, který mají podle pořádajících nevládních iniciativ země Severu k Jihu.

Konference skončí ve středu v evangelickém kostele U Salvátora.

 


 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video