Injekce ukončila život vězně

- Za vraždu své přítelkyně byl smrtící injekcí popraven v texaské věznici Huntsville Odell Barnes.
Poprava je podle předsedy zahraničního výboru francouzského Národního shromáždění Jack Lang vraždou. "Jsem pobouřen a rozhořčen. Jak se může texaský guvernér Bush poté, co spáchal takový zločin, ucházet o úřad prezidenta Spojených států!" Bush odmítl odklad popravy a nevyslyšel ani žádosti na omilostnění.

Barnes svou vinu vytrvale popíral a několik hodin před svou smrtí prohlásil: "Nespáchal jsem vraždu. Ať přijde cokoli, pravda vyjde jednoho dne najevo."

Jedenatřicetiletý černoch byl podle sdělení správy věznice popraven ve středu kolem 18:30 místního času (čtvrtek v půl druhé). Přesná hodina jeho smrti ani další okolnosti nebyly upřesněny.

Barnesova poprava se nakonec téměř o půl hodiny zpozdila, když texaské úřady ověřovaly opakující se pověsti, podle nichž se během dne údajně přiznal ke zločinu, za který byl Barnes odsouzen, jiný muž. "Ověřili jsme si ty pověsti. Je to podfuk. Poprava se může uskutečnit," řekl pro AFP mluvčí guvernéra Bushe Ray Sullivan.

Bush na omilostnění neslyšel
Texaský guvernér George Bush, který se uchází o republikánskou nominaci do letošních prezidentských voleb, odmítl třicetidenní odklad popravy a nevyslyšel ani žádosti o omilostnění, které mu zaslal papež Jan Pavel II. a vysocí francouzští politici.

K popravě se začalo sklánět už v úterý, ve středu pak Nejvyšší soud USA zamítl Barnesovo poslední odvolání. Poslední naděje v podobě guvernérovy milosti byla však málo pravděpodobná, protože Bush není přívržencem omilostňování odsouzenců na smrt.

Krátce poté, co byl Odell Barnes popraven vyjádřil svou nevoli předseda zahraničního výboru francouzského Národního shromáždění Jack Lang. "V Barnesově jménu a pro zachování jeho památky budeme pokračovat v boji proti legálním vraždám nevinných, nezletilých a handicapovaných - všeobecně pak proti trestu smrti," ujistil po Barnesově popravě Lang.

Barnes před smrtí děkoval Francii
Barnes byl odsouzen k smrti v roce 1991, svou vinu ovšem vždy rezolutně popíral. S pomocí francouzského sdružení Boj za spravedlnost se k případu vrátila v roce 1997 skupina právníků. Ti údajně zjistili, že Barnes se stal obětí policejní machinace a že důkazy proti němu si vyšetřovatelé vymysleli. Místní justice však odmítla obnovit vyšetřování a soudní proces.

Lang se o revizi Barnesova procesu nebo o udělení milosti zasazoval od roku 1998. V polovině února odjel do USA, aby tam naléhavě žádal o milost pro Barnese, s nímž se osobně setkal při hodinové návštěvě v odsouzencově cele v Huntsville. Barnesův případ mimořádně zmobilizoval i další nejvyšší francouzské činitele. O udělení milosti pro něj požádali guvernéra Bushe také prezident Jacques Chirac, premiér Lionel Jospin a ministr zahraničí Hubert Védrine. Milost pro odsouzeného žádal také papež Jan Pavel II.

Odell Barnes před svou smrtí poděkoval Francii za veškerou podporu. "Řekl mi, abych jim (Francouzům) poděkoval a řekl francouzsky: merci, merci, merci," sdělil agentuře AFP muslimský duchovní poradce odsouzeného Robert Muhammad. Ten byl posledním člověkem, který se krátce před popravou s Barnesem sešel.

Justiční omyly v Illinois
Za pět a půl roku Bushova setrvání v guvernérském úřadu bylo v Texasu včetně Barnese popraveno 122 lidí. Milost udělil Bush jen jednomu odsouzenci.

Nad výkony trestu smrti ve Spojených státech se vznášejí pochybnosti po spáchání mnoha justičních omylů, při nichž byli někteří odsouzenci zachráněni před popravou doslova na poslední chvíli. Zvláště tragická byla bilance omylů ve státě Illinois, který popravy musel pozastavit. K prokázání neviny se dospělo na základě nových důkazů vyplývajících často z genetických testů.


Video