Happening iniciativy Ne základnám před Poslaneckou sněmovnou

Happening iniciativy Ne základnám před Poslaneckou sněmovnou | foto: ČTK

Iniciativy před Sněmovnou protestovaly proti raketám i vládě mužů

  • 98
Hlasování o důvěře vládě přilákalo před Poslaneckou sněmovnu několik hnutí a iniciativ. Sdružení Ne základnám upozornilo na stavbu plánovaného centra včasného varování protiraketové obrany USA. Na "proraketovou vládu" chtěli ukázat i mladí komunisté. Přímo na galerii Sněmovny se pak poslancům připomnělo Fórum 50 procent, kterému se nelíbí, že ve vládě nesedí žádná žena.

Většině poslanců začala hlavní práce ve Sněmovně až po 14. hodině. Už o hodinu dříve ale bylo před Sněmovnou rušno.

"Pořádáme happening při příležitosti hlasování o důvěře vlády, protože chceme poukázat na nástup nové proraketové vlády, která chce v České republice prosadit centrum raketového systému," uvedl před demonstrací mluvčí iniciativy Ne základnám Jan Májíček. Hnutí postavilo i petiční stánek na Malostranském náměstí.

Kolem Sněmovny a na Malostranském náměstí létaly "rakety", lidé s letáky zastavovali kolemjdoucí i poslance a informovali je o smyslu akce. Sešlo se jich asi třicet. Akce byly klidné, demonstranti se pod dohledem policie drželi u hlavního vchodu do Sněmovny.

Happening Ne základnám před Poslaneckou sněmovnou

"V Praze by podle všeho měla stát jedna část centra raketového systému. Uvažuje se také o dodatečné obraně prostřednictvím mobilních raket, které se ničí nikoli útokem na cíl, ale oblastním útokem. Z Prahy, ale i ze středních Čech by se tak stal cíl k likvidaci," míní Májíček.

Na plakátech stálo například "Nečas na rakety. Čas na referendum."

K hnutí se přidal i Svaz mladých komunistů Československa, který na happening upozornil na svých webových stránkách a k tématu před dvanáctou hodinou pořádal tiskovou konferenci.

Alternativa proti reformám

Rakety se před Sněmovnou potkaly s další iniciativou - hnutím ProAlt, které vzniklo po volbách a reaguje na jejich výsledky. Lidem z hnutí se nelíbí reformy, které chce nová vláda prosadit.

Happening iniciativ před Poslaneckou sněmovnou

"Nastolují vládu neodpovědnosti vůči společnosti i přírodě. Je proto třeba, abychom se ke své odpovědnosti přihlásili my. Chceme jasně vyjádřit nesouhlas, přispět k zastavení vládních návrhů, povzbudit aktivitu veřejnosti a zahájit veřejnou diskusi o alternativách. Chceme ukázat, že společnost se z ekonomických rovnic a politických strategií škrtnout nedá," řekla mluvčí iniciativy Jana Glivická. Příchozím poslancům rozdávala letáky asi desítka lidí.

Ženy na galerii

Přímo na galerii Poslanecké sněmovny pak chtěly protestovat ženy z hnutí Fórum 50 procent. Převlečené za muže měly rozvinout transparent s heslem "Chceme do vlády". "Jsme spolu s Maďarskem jediné dvě země v Evropě, které nemají ve vládě ženy," upozornila za iniciativu Naďa Šeráková. Na transparentech stálo také "Vláda bez žen není legitimní."

Šeráková před protestem odhadla, že na galerii se chystá asi sedm demonstrantek a půjde o rychlou akci. "Jde nám o to upozornit na problém poslance. Počítáme s tím, že akce bude rychlá a že nás možná z galerie i vykážou. Nicméně nechceme se příliš bouřit, chceme jen poukázat na problém," uvedla po poledni Šeráková.

Happening Fóra 50 procent před Poslaneckou sněmovnou

Přístup na galerii však demonstrantkám s transparenty zatrhla sněmovní ochranka. "Bylo nám řečeno, že tam nesmíme s transparenty a s kostýmy, že nejsme nikde na maškarním. Pak jsme si na toaletách namalovaly alespoň tužkou na oči fousy, ale ani poté nás tam nepustili, jednali s námi jako s nesvéprávnými," přiznala Šeráková s tím, že poslance se na problém upozornit nepodařilo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video