Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Indové z Bombaje požadují rovnost v čůrání. Ženy musí platit, muži ne

  • 30
Kampaň nazvanou Rovnost v čůrání vede 35 neziskových organizací v Indii a naléhají na to, aby ženy v Bombaji nemusely platit na veřejných toaletách. Chtějí také, aby je město nechalo zařídit odpovídajícím sanitárním zařízením. Současný stav veřejných záchodků ve městě je totiž povětšinou katastrofa.

Bombajské ženy musí za použití veřejných toalet na rozdíl od mužů platit, píše BBC. Autoři kampaně chtějí apelovat na ženy ve vedení města, kterých je více než polovina, aby situaci začaly řešit.

Půl miliardy lidí bez záchoda

V Indii je akutní nedostatek veřejných i domácích toalet, defekace na ulici je podle BBC celkem běžná. Paradoxní na tom je, že v Indii má víc lidí doma mobilní telefon než záchod (více čtěte zde). Podle sčítání lidu, které proběhlo v březnu, postrádá přístup k toaletě přes 500 milionů Indů.

Rahul Gaekward, který vede jednu z neziskových organizací v projektu, uvedl tři základní požadavky, které kampaň požaduje: "Ženy by měly smět použít veřejné záchodky zdarma, toalety by měly mít výdejní automaty s hygienickými vložkami, jako mají třeba muži na kondomy, a měly by mít k dispozici převlékací kabinku," popsal Gaekward.

Žalostně neadekvátní mísy

Jeden z mužů, kteří petici podepsali, řekl BBC, že by si přál lepší hygienické zázemí pro ženy na všech toaletách ve městě. Studentka, která připojila svůj podpis na petici ve středostavovském předměstí Dadar, zase uvedla, že to pro ni byla otázka důstojnosti.

Podle Gaekwarda petičníci sesbírali jen za minulý týden sedm tisíc podpisů. Lidé z neziskovek za poslední rok prohlédli 139 veřejných toalet a u všech bylo příslušenství v "žalostně neadekvátním" stavu.

Stejnou kampaň prováděli autoři i minulý rok, ale od městského orgánu se jim nedostalo žádné odezvy. Tentokrát chtějí neziskové organizace obejít zejména úřednice s podpisovými archy poté, co seženou tolik signatářů, kolik jen půjde.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video