Indičtí aktivisté za lidská práva protestují proti obnovení zákazu

Indičtí aktivisté za lidská práva protestují proti obnovení zákazu homosexuálního styku. (11. 12. 2013) | foto: Altaf QadriAP

Indové oprášili koloniální zákon a znovu zakázali homosexuální styk

  • 70
V Indii obnovují zákony proti gayům. Nejvyšší soud zrušil čtyři roky staré rozhodnutí o dekriminalizaci homosexuality, která se tak znovu stává trestnou. Soud je přesvědčený, že pohlavní styk mezi příslušníky stejného pohlaví je proti kulturním a náboženským hodnotám země.

Indie tak nyní bude opět naplno uplatňovat koloniální zákon z roku 1861, který považuje homosexuální styk za "akt proti přirozenosti". Trestán je až desetiletým vězením. Dosud k uvěznění homosexuálů v Indii na základě tohoto zákona docházelo jen zřídka, policie ho ale hojně využívala jako omluvu pro šikanu a zastrašování gayů a leseb.

"Rozhodnutí Nejvyššího soudu bylo absolutně nečekané a rozhněvalo nás," řekl reportérům Arvind Narrain, právník hájící práva homosexuálů. Podle něj zákon Indii vrací o několik let zpátky. Narrain i další aktivisté se po rozhodnutí nejvyššího soudu dohodli, že podají návrh na prozkoumání celého případu.

Konzervativní náboženské skupiny s rozhodnutím nejvyššího soudu souhlasí. "Všechny náboženské komunity Indie - muslimové, křesťané i hinduisté - říkají, že se jedná o nepřirozený sex," řekl právník konzervativců.

Jeden ze zástupců muslimské komunity si rozhodnutí soudu také pochvaluje. Domnívá se, že verdikt potvrdil starou indickou tradici. "Měli bychom se vrátit k víře," uvedl. V hluboce konzervativní Indii jsou vztahy mezi stejným pohlavím tabu.

Indický ministr spravedlnosti Kapil Sibal se vyjádřil, že vláda bude rozhodnutí nejvyššího soudu respektovat. Je však otázkou, zda v budoucnu nepřijde s nějakým protiopatřením. Vzhledem k tomu, že už příští rok jsou na programu parlamentní volby, tak by jakákoliv nová legislativa mohla narazit na odpor.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video