Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Indonéští diplomaté raději hrají marody, než by se ztrapnili chabou angličtinou

  • 22
Indonéští diplomaté v zahraničí jsou na štíru s angličtinou, a tak se všemožně snaží vyhnout jakémukoli oficiálnímu setkání. Nejčastěji se vymlouvají na nevolnost, zjistilo ministerstvo zahraničí v Jakartě. Zvažuje proto, že diplomaté budou muset před výjezdem do ciziny projít písemným testem z anglického jazyka.

"Zjistil jsem, že značný počet našich atašé a tajemníků neovládá plynně angličtinu," přiznal náměstek ministra zahraničí Imran Cotan. "Nedostatečně připravení lidé pak kazí úsilí svých ambasadorů," dodal, když se dozvěděl o chabé jazykové vybavenosti svých podřízených.

"Pokaždé, když se s některým z nich chce sejít jeho protějšek z vlády země, kde působí, náš tajemník se vyděsí a snaží se setkání za každou cenu vyhnout," dodal Cotan.

A stejně jako ve škole před písemkou, i v indonéských diplomatických kruzích bývá nejčastější výmluvou nevolnost. Jazykově nevybavení tajemníci se bojí ztrapnění před svými zahraničními kolegy, a proto o nich v některých zemích není vidu ani slechu.

Bez zkoušky z angličtiny na cizinu zapomeňte

Nové zjištění rozlítilo šéfa diplomacie, neboť taková praxe má "výrazně špatný vliv na prosazování národních diplomatických snah a zájmů". Podle britského The Daily Telegraph proto rozhodl, že všichni diplomaté budou muset povinně navštěvovat kurzy angličtiny a před výjezdem do ciziny absolvují písemný test.

Nejde totiž jen o oficiální schůzky, ale o celkové působení diplomata v cizí zemi. Někteří tajemníci kupříkladu pošlou do ústředí ročně jen jednu zprávu, jejíž "kvalita vyvolává řadu otazníků", řekl diplomaticky náměstek Cotan.

"Někteří tajemníci vyplodí jedinou zprávu za rok a její obsah je děsivý", popsal zprávu méně diplomaticky poslanec z opoziční demokratické strany Tri Tamtomo v rozhovoru pro list The Jakarta Post. "Většina informací z těchto textů je z novin nebo z internetu. Tak by to ale mohl udělat každý," dodal rozhořčeně.

jak se domluví v indonésii?

- V zemi, kde žije kolem 240 milionů lidí, je úředním jazykem indonéština. Obyvatelé se ale na ostrovech dorozumívají dalšími několika sty dialektů a místních jazyků (nejčastějším je javánština).

Angličtina se vyučuje od prvních tříd, ale v běžném životě ji v zemi používá málokdo. V zemi se také minimálně používá nizozemština.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video