Indonéský duchovní vyvázl se 3 roky

  • 4
Indonéský soud zprostil islámského duchovního Abú Bashira obžaloby z vlastizrady. Snížil mu trest ze čtyř na tři roky vězení za to, že padělal doklady. Neměl dostatek důkazů, že by Bashir vlastizradu organizoval, za což mu hrozil až patnáctiletý trest.

Soud Bashirovi neprokázal ani to, že by vedl radikály ze sítě Jemaah Islamiah.

Abú Bakara Bashira poslal v září soud na čtyři roky do vězení za atentáty, které měly podnítit státní převrat.

"Přestože byly prokázány vlastizrádné činy, chyběly důkazy, že by Bashir organizoval pokus o svržení zákonné vlády," komentoval tehdy verdikt soudce Muhammad Saleh.

Duchovní se ale proti rozsudku odvolal a soud pak jeho trest snížil na tři roky. Odsoudil ho za padělání dokladů. Že by se podílel na chystaném převratu, nenašel důkazy.

Bashirův obhájce se ale hodlá odvolat i proti tomuto trestu. "Poslat Bashira na tři roky do vězení za padělání dokladů totožnosti je nespravedlivé," prohlásil po skončení soudního jednání.

Hrozilo mu patnáct let
Žalobce vinil Bashira, že usiloval o státní převrat a nastolení fundamentalistického státu s islámským právem v nejlidnatější muslimské zemi na světě. Region měla destabilizovat série pumových útoků.

Bashir se podle obžaloby podílel také na přípravě zmařeného atentátu na tehdejší viceprezidentku a současnou hlavu státu Megawati Sukarnoputriovou.

Úřady mu připisují i spoluvinu na bombových útocích, které provedli nejspíš extremisté z Jemaah Islamiah v Indonésii a na Filipínách, včetně loňského atentátu na ostrově Bali, kde zahynulo 202 převážně zahraničních turistů.

Bashir odmítl veškerá obvinění i spojení s Jemaah Islamiah. Před soudem řekl, že výslechy byly "proradné a kruté" a jeho výpovědi z něj bezvěrci a nepřátelé islámu nutili nátlakem.

Jak připomíná agentura Reuters, patnáctiletý trest by v případě pětašedesátiletého muže s podlomeným zdravím znamenal prakticky doživotí.

Na ulici demonstrovaly stovky lidí
Při zářijovém soudním líčení protestovalo před budovou soudu i v samotné soudní síni několik set Bashirových příznivců, převážně z řad radikálních muslimů.

"Allahu Akbar," skandovali příznivci po příchodu Bashira, oblečeného v bílé čapce a šále přes tradiční černý oblek sarong.

"Zůstaňte klidní," odvětil jim duchovní. "Jestli tu někdo vyvolá nepořádek, je to americký provokatér. Věřte mi, zvítězíme, pokud budeme hájit boží zákon," prohlásil Bashir.

Budovu soudu v centru Jakarty obklíčila policie s vodními děly. Jeden z demonstrantů měl na sobě triko s portrétem Usámy bin Ládina, s nímž je podle úřadů ve spojení Jemaah Islamiah.

Proces má podle pozorovatelů ukázat, jak je Indonésie ochotná vypořádat se s radikály a teroristy.

ČTĚTE TAKÉ:
Indonésie jmenovala strůjce atentátu
Terorista lituje, že zabíjel na Bali

Abú Bakar Bashir v soudní síni v indonéské Jakartě. (2. září 2003)

Příznivci Abú Bakara Bashira převážně z řad radikálních muslimů se shromáždili před budovou soudu. (2. září 2003)

Novináři a Bashirovi příznivci procházeli do soudní síně přísnou kontrolou. (2. září 2003)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video