Zemětřesení na konci září si vyžádalo stovky obětí.

Zemětřesení na konci září si vyžádalo stovky obětí. | foto: AP

Indonésii vyděsilo další silné zemětřesení, tsunami ale nehrozí

  • 0
Na východě Indonésie se znovu třásla země. Přístroje zaznamenaly otřesy o síle 7,3 stupně Richterovy škály. Úřady vydaly varování před tsunami, záhy ho ale zrušily. Od posledního ničivého zemětřesení, které si na Sumatře vyžádalo přes jedenáct set životů, uplynuly teprve tři týdny.

Otřesy, které zalarmovaly celou Indonésii, měly epicentrum poblíž souostroví Moluky v Bandském moři. Epicentrum se nacházelo 209 kilometrů severozápadně od města Saumlaki v hloubce 165 kilometrů. Je to už druhé silné zemětřesení za poslední dva dny.

Podle seismologů nehrozí, že by otřesy vyvolaly ničivé vlny tsunami, přestože nejprve byl kvůli této hrozbě vyhlášen poplach. Epicentrum totiž naštěstí leželo příliš hluboko.

Indonésie je po posledním ničivém zemětřesení ve stavu pohotovosti. Před deseti dny se spolu s dalšími státy z oblasti Indického oceánu zapojila do cvičení, které ji mělo připravit na tsunami. Simulovalo se při něm zemětřesení o síle 9,15 stupňů Richterovy stupnice. - o následcích posledního zemětřesení v Indonésii čtěte zde

Stejné se odehrálo o Vánocích v roce 2004 a vyvolalo obrovskou přílivovou vlnu, která smetla pobřeží a vyžádala si na 230 tisíc obětí. Indonésie tehdy patřila k nejhůře postiženým zemím. Jen v její provincii Aceh přišlo o život 170 tisíc osob.

Indonéské souostroví leží v pásmu vysoké seizmické aktivity označovaném jako tichomořský ohňový prstenec a zažívá na 7 tisíc otřesů půdy ročně.

Zdroj: Mapy © Google

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video