Proti popravám protestovala před věznicí v Jakartě řada aktivistů (28. dubna...

Proti popravám protestovala před věznicí v Jakartě řada aktivistů (28. dubna 2015) | foto: AP

Indonésie popravila za pašování drog osm lidí včetně dvou Australanů

  • 335
Indonésie v úterý popravila osm lidí za pašování drog. Bylo mezi nimi sedm cizinců, a to včetně dvou Australanů, za jejichž propuštění bojovala i tamní vláda. Úřady dále popravili čtyři Nigerijce a jednoho Brazilce. Podle indonéských médií byla nečekaně ušetřena odsouzená Filipínka poté, co se vzdala úřadům žena, která ji pro pašování drog naverbovala.

Odsouzence zastřelily popravčí čety kolem středečních 00:25 jakartského času, tedy zhruba v 19:25 středoevropského.  Podle neoficiálních informací byli nejprve popraveni Australané a nakonec Indonésan. Každý měl jinou popravčí četu o 12 lidech. Ostré náboje byly pokaždé vždy jen ve třech z 12 pušek.

Po výkonu trestu byla podle listu The Jakarta Post pronesena za každého popraveného modlitba podle jeho vyznání. „Popravy proběhly podle plánu, aniž by je cokoli narušilo,“ citoval deník policejního důstojníka, který byl u poprav byl.

V přísně střeženém vězeňském komplexu na ostrově Nusakambangan se s odsouzenými před několika hodinami rozloučili jejich příbuzní. Poslední setkání provázely podle AP srdceryvné scény. Jeden z odsouzenců, jednatřicetiletý Australan Andrew Chan, se v pondělí ještě stačil oženit se svou snoubenkou. Na místě bylo mnoho novinářů, zatímco do vězení v několikahodinovém předstihu dorazily rakve se jmény odsouzených.

Sestra odsouzené Filipínky Mary Jane Velosoové před popravou, která byla nakonec v jejím případě odložena, řekla: „Doufáme v zázrak!“ Indonéské úřady v sobotu oficiálně informovaly skupinu o blížící se popravě. Podle místních zákonů musejí odsouzenci dostat zprávu o vykonání trestu nejméně 72 hodin předem. Odsouzenci mohli podle AP vyslovit poslední přání.

Skupinu zatkla policie na indonéském ostrově Bali v dubnu 2005. Odsouzeni byli o rok později. Původně byl mezi čekateli na popravu i Francouz Serge Atlaoui, jeho právník ale prozatím dosáhl odkladu tím, že podal stížnost proti způsobu, jímž byla zamítnuta jeho žádost o milost.

Austrálie na protest odvolává velvyslance

Proti popravám protestovala OSN a především Austrálie. Šéfka australské diplomacie se ještě v pondělí snažila plánovanou popravu oddálit.

Ministryně tvrdila, že proces s Australany obžalovanými z pašování drog mohl být ovlivněn korupcí a že by tato podezření měly indonéské úřady prověřit.

Po exekuci pak Austrálie na protest  odvolává z Indonésie svého velvyslance. Oznámil to premiér Tony Abbott. Velvyslanec Paul Gibson se má vrátit do Austrálie na konci týdne. Popravu svého občana odsoudila také Brazílie, která ji považuje za vážné narušení vztahů mezi zeměmi.

Abbott řekl podle agentury Reuters, že Austrálie respektuje svrchovanost Indonésie, ale odsuzuje to, co se stalo. Podle něj popravy byly kruté a zbytečné. Odvolání velvyslance je krok, který Austrálie používá velmi zřídka a nikdy dříve ho neučinila kvůli popravě vězně. 

Australský premiér však současně varoval před obchodním nebo turistickým bojkotem Indonésie. Na Twitteru se již objevil hashtag #boycottIndonesia.

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová v prohlášení uvedla, že poprava druhého občana Brazílie v Indonésii v letošním roce je vážnou událostí pro vztahy mezi oběma zeměmi. Brazílie žádala o zastavení popravy z humanitárních důvodů, protože odsouzený Brazilec trpěl schizofrenií, uvedla agentura AP. Brazilské ministerstvo zahraničí informovalo, že posoudí vztahy s Indonésii než rozhodne, jakou akci podnikne. Zatím nemá v plánu nahradit svého velvyslance v Indonésii, kterého země odvolala již po první popravě.

Austrálie má rozsáhlé obchodní a politické vztahy se svým velkým sousedem. Brazílie má zase s Indonésii, která je největší ekonomikou jihovýchodní Asie, obchodní přebytek pět miliard USD (125 miliard korun). Brazílii hrozí, že kvůli sporu o popravy přijde o velkou vojenskou vývozní dohodu s Indonésií.

Indonésie má výjimečně přísné protidrogové zákony a popravy pašeráků drog tam jsou časté. Na výkon trestu smrti v současnosti v zemi čeká 138 lidí, asi třetina jsou cizinci. Letos v lednu bylo v Indonésii popraveno za obchodování s drogami šest lidí, z nichž pět bylo cizinců. Tyto popravy vyvolaly po celém světě ostrou kritiku ze strany vlád a ochránců lidských práv.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue