Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Indky v Dillí si kvůli sexuálním útokům mnohem častěji pořizují zbraně

  • 4
Snaží se indické ženy vzít zákon do svých rukou? Po prosincovém brutálním znásilnění studentky v Dillí a několika dalších podobných případech dvojnásobně narostl počet indických žen, které žádají o zbrojní pas. Chápeme je, rozhodly se samy chránit, protože to policie nezvládá, tvrdí aktivisté.

"V žádostech o zbrojní pas neudávají žádný specifický důvod. Ale rozhodně počet žen, které o něj žádají, je v porovnání s předešlými lety po hromadném znásilnění v Dillí mnohem vyšší," řekl listu The Daily Telegraph pod podmínkou anonymity jeden z policistů, kteří zbrojní pasy v Dillí vydávají.

Dodal i konkrétní čísla. Zatímco za celý rok 2012 požádalo v Dillí o povolení nosit zbraň 44 žen, letos jich bylo za pouhé první tři měsíce už 21. Policie v Dillí tak předpokládá, že celkově bude počet žádostí za letošní rok přinejmenším dvojnásobně vyšší než loni.

O zbraně žádají vesměs pracující ženy, které se podle aktivistů cítí zranitelnější po prosincovém brutálním znásilnění třiadvacetileté studentky fyzioterapie v Dillí. V autobuse se na ni postupně vrhlo šest mužů, kteří ji navíc zbili, a mladá žena zraněním později podlehla (více o případu čtěte zde).

Přísnější tresty i méně turistů

Případ hlavně kvůli své brutalitě vyvolal vlnu rozhořčení a protesty po celé Indii. Poukázal totiž na fakt, že ženy jsou v Indii oběťmi sexuálních útoků poměrně často a násilníkům přitom nehrozí přísné potrestání. Jen loni bylo hlášeno na 20 tisíc případů, přičemž mnoho obětí o znásilnění mlčí.

Tlak rozhořčených protestujících už přiměl vládu k rychlejšímu a přísnějšímu potrestání za znásilnění, přičemž násilníkům za něj hrozí nově až trest smrti. Indky také od té doby přestávají sexuální násilí vnímat jako společenské stigma a častěji ho hlásí policii.

Násilí na ženách však pokračuje, nicméně je pod větším drobnohledem médií. Například v polovině března média informovala o tom, jak osm mužů hromadně znásilnilo švýcarskou turistku, která cestovala po Indii na kole se svým přítelem. Později média oznámila, že jedna Britka vyskočila z druhého patra hotelu, aby sexuálnímu útoku utekla (více o znásilnění Švýcarky zde).

Prosincové znásilnění studentky (zřejmě i kvůli tomu, že upozornilo na časté násilí na ženách v Indii) má také dopad na turismus. Do Indie letos přijelo během prvních tří měsíců o 25 procent méně zahraničních turistů než ve stejném období v loňském roce. Indické cestovní kanceláře jako hlavní důvod uvádějí prosincové znásilnění studentky v Dillí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue