Indický premiér Manmóhan Singh | foto: Profimedia.cz

Indii čekají parlamentní volby, favoritem jsou centristi Sonii Ghándíové

  • 1
V Indii zítřkem začnou parlamentní volby, o budoucnosti země bude rozhodovat 714 milionů voličů. Pětifázové volby do Sněmovny lidu se konají v řádném termínu a favority jsou tradičně dva rivalové indické politické scény Indický národní kongres (INK) a Indická lidová strana (BJP).

Volby potrvají zhruba měsíc, počínaje 16. dubnem. Zisk největšího počtu křesel ve Sněmovně lidu (Lóksabhá) nemusí nutně znamenat větší šanci na vytvoření vlády. Daleko více bude podle komentátorů záležet na povolebních schopnostech obou hlavních uskupení dojednat co nejširší koalici napříč neobyčejně různorodým politickým spektrem.

Předvolební průzkumy se přiklánějí k těsnému vítězství INK vedeného Soniou Gándhíovou. Centristický kongres už pět let stojí v čele poměrně úspěšné menšinové koaliční vlády - Jednotného pokrokového spojenectví (UDA).

Šéfka Indického národního kongresu Sonia Gándhíová

Když INK v parlamentních volbách roku 2004 po osmi letech v opozici zvítězil se 145 mandáty, jen málokdo věřil, že vydrží u moci po celé volební období. Vládní koalici devíti stran premiéra Manmóhana Singha se to však podařilo, přestála i loňské hlasování o důvěře vyvolané opozicí, ke které se nově přidali komunisté z Levicového spojenectví.

Trnem v oku tomuto třetímu nejsilnějšímu politickému uskupení, které do té doby vládu výměnou za ústupky podporovalo, bylo především uzavření dohod o jaderné spolupráci s Francií a USA z roku 2008 a trvalá orientace indické administrativy na Spojené státy. Právě kvůli komunistům nepřistoupil Singhův kabinet k plánované deregulaci pracovního trhu a privatizaci ziskových státních podniků.

K úspěchům současné vlády se počítá zvýšení zahraničních investic, největší daňová reforma v posledním půlstoletí, konkrétně zavedení daně z přidané hodnoty namísto složitého systému daní z obratu. V neposlední řadě i loňský start první indické vesmírné mise, družice Čandrájan-1. - čtěte Indický tygr na cestě do vesmíru

Na Indii doléhá krize

Vzkvétající indické hospodářství, které se od roku 2005 pyšnilo ročním růstem HDP kolem devíti procent, se nyní v důsledku celosvětové krize potýká s vážnými problémy. Ekonomika zvolňuje tempo, Mezinárodní měnový fond pro letošek předpovídá Indii zhruba sedmiprocentní růst.

Přepravky skrývající elektronická hlasovací zařízení těsně před začátkem indických voleb do parlamentu (15. dubna 2009)

V zemi, kde více než třetina obyvatel přežívá pod hranicí bídy, ztratily zaměstnání už tisíce lidí. Pochmurným vyhlídkám nepřidaly ani teroristické útoky v Bombaji loni v listopadu, při nichž zahynulo přes 170 lidí a které opět zatížily už tak složité vztahy se sousedním Pákistánem. - o útocích v Bombaji čtěte zde

Lehké to nebude mít ani opoziční Indická lidová strana vedená Rádžnathem Singhem, která se po minulých volbách neudržela u moci, když skončila se 138 mandáty těsně za INK. V současnosti zakoušejí hinduističtí nacionalisté odliv přízně některých menších stran z vlastní opoziční koalice. Ukázalo se, že regionální strany kvůli xenofobní rétorice BJP přicházely o rozhodující hlasy hlavně u muslimské populace.

Uprostřed šéf indické opoziční Indické lidové strany Rádžnath Singh

Volební klání skončí 13. května

Zisk prosté většiny poslaneckých mandátů jedinou stranou se v Indii jeví jako nerealistický. Mnozí pozorovatelé očekávají, že po volbách dojde k tvrdým vyjednáváním mezi hlavními a regionálními uskupeními, jejichž výsledkem bude vznik zřejmě ještě roztříštěnější a křehčí vládní koalice, než tomu bylo doposud.

Na základě většinového volebního systému budou moci Indové starší osmnácti let vybírat kandidáty ze sedmi celonárodních, 48 regionálních a několika stovek dalších stran. Celkem se bude bojovat o 543 poslaneckých křesel v 545členné dolní sněmovně (dva členy z řad anglo-indické komunity jmenuje prezident).

Volby začnou 16. dubna a pokračovat budou 22. a 23. dubna, 30. dubna, 7. května a definitivně se volební místnosti uzavřou 13. května. Předběžné výsledky by měly být známy 16. května. Ve třech indických státech Ándhrapradéši, Urísse a Sikkimu se současně budou konat volby do místních zákonodárných sborů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video